Tuniský prezident opustil krajinu, moc prevzal premiér

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Tunisko
Foto: SITA/AP

TUNIS 14. januára (WEBNOVINY) – Tuniský prezident Ziní al-Abidí Ben Alí opustil v piatok večer krajinu. Agentúre AFP to potvrdili dva zdroje blízke vláde. TV stanica BBC uviedla, že funkciu hlavy štátu dočasne prevezme premiér Muhammad Ghannúčí. Premiér v príhovore v štátnej televízii povedal, že „Ben Alí nemôže dočasne plniť povinnosti prezidenta“. Zatiaľ sa nevie, kam Ben Alí odišiel.

V Tunisku platí výnimočný stav, armáda obsadila letisko

Tuniský prezident v piatok vyhlásil výnimočný stav z dôvodu pokračujúcich protivládnych protestov. Výnimočný stav znamená zákaz verejných zhromaždení a bezpečnostným silám dáva právo strieľať na každého, kto neuposlúchne príkazy. V platnosti bude aj 12-hodinový zákaz vychádzania v celej krajine od 18:00. Ako povedal agentúre AFP nemenovaný zdroj, armáda obsadila medzinárodné letisko Carthage v Tunise a uzavrela tuniský vzdušný priestor. „Môžem potvrdiť, že na letisku je armáda. Obrnené vozidlá obkľúčili letisko. Je tiež uzavretý vzdušný priestor,“ povedal zdroj.

Na hádzanárskych MS si uctili minútou ticha obete násilia v Tunisku

Piatkové stretnutie na MS mužov hádzanej vo Švédsku medzi Tuniskom a Francúzskom (18.00 h SEČ) sa začalo minútou ticha za obete, ktoré prišli o život v súčasnej vlne násilia v spomínanej severoafrickej krajine. Ako je známe, v Tunisku platí pre ozbrojený konflikt až do odvolania stav núdze.

MZV vôbec neodporúča Slovákom cestovať do Tuniska

Do Tuniska by už Slováci nemali cestovať vôbec, po tom, ako nepokoje zasiahli už aj turistické centrá, odporúča Ministerstvo zahraničných vecí SR zvážiť akékoľvek cesty. „Občanom, ktorí sa v krajine nachádzajú, odporúčame venovať mimoriadnu pozornosť vývoju situácie v mieste pobytu a správať sa maximálne obozretne. Je potrebné vyhnúť sa prítomnosti na verejných miestach a akejkoľvek účasti na demonštráciách,“ varuje rezort diplomacie. Po dvoch dňoch po tom, ako vyzvali turistov v krajine k opatrnosti, už radia do Tuniska vôbec necestovať.

Nepokoje v Tunisku
Do Tuniska by už Slováci nemali cestovať vôbec, po tom, ako nepokoje zasiahli už aj turistické centrá, odporúča Ministerstvo zahraničných vecí SR zvážiť akékoľvek cesty. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Nepokoje v Tunisku
Ako povedal agentúre AFP nemenovaný zdroj, armáda obsadila medzinárodné letisko Carthage v Tunise. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Nepokoje v Tunisku
V platnosti bude aj 12-hodinový zákaz vychádzania v celej krajine od 18:00. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Nepokoje v Tunisku
Výnimočný stav znamená zákaz verejných zhromaždení a bezpečnostným silám dáva právo strieľať na každého. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Nepokoje v Tunisku
Tuniský prezident v piatok vyhlásil výnimočný stav. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Tuniský prezident rozpustil vládu, budú predčasné voľby

Tuniský prezident Ziní al-Abidín Ben Alí pre pretrvávajúce sociálne nepokoje a násilnosti v africkej krajine v piatok rozpustil vládu a ohlásil predčasné voľby, ktoré by sa mali uskutočniť v priebehu šiestich mesiacov. Informovala o tom tuniská štátna tlačová agentúra TAP s odvolaním sa na vyhlásenie premiéra Muhammada Ghannúčího. Prezident sa podľa premiéra tak rozhodol na základe opatrení ohlásených už vo štvrtok večer a dodal, že s cieľom utíšiť nepokoje „rozpustí vládu a do šiestich mesiacov zvolá predčasné voľby“. Premiér ďalej doplnil, že ho prezident poveril zostavením novej vlády.

Najmenej 13 ďalších demonštrantov zastrelili vo štvrtok tuniské bezpečnostné sily v hlavnom meste Tunis a na jeho predmestiach. Agentúru AFP o tom v piatok informovali nemocničné zdroje. Podľa oficiálnych údajov však tuniská polícia vo štvrtok použila na rozohnanie protestu tisícov demonštrantov v Tunise slzotvorný plyn. Prezident Ben Alí totiž zakázal vládnym jednotkám strieľať do demonštrantov. Pri zásahoch proti stúpencom opozície zahynulo podľa niektorých informácií už skoro 80 ľudí.

Tisícky stúpencov tuniskej opozície vyšli do ulíc metropoly Tunis a ďalších tuniských miest aj v piatok. Demonštranti požadovali odchod prezidenta Ziního al-Abidína Bena Alího. Ten vo štvrtok vystúpil v televízii a vyhlásil, že sa už nebude usilovať o zvolenie na ďalšie funkčné obdobie.

Pre víkendové vládne zásahy proti protestujúcim v meste Tála, počas ktorých polícia prvýkrát strieľala do demonštrantov, odvolali už 12. januára ministra vnútra Rafíka Bilhádža Kacíma. Vláda v ten istý deň prepustila všetkých zadržiavaných demonštrantov, ktorých od decembra zatkli počas rozsiahlych sociálnych nepokojov v krajine. Premiér Ghannúčí počet prepustených nešpecifikoval.

Demonštrácie predovšetkým medzi mladými ľuďmi vyvolala v decembri vysoká miera nezamestnanosti a obrovská frustrácia obyvateľstva z politiky prezidenta a vládnucej elity. Sporadické nepokoje odohrávajúce sa prevažne vo vnútrozemných regiónoch, ktoré výrazne zaostávajú za prosperujúcimi pobrežnými oblasťami, sa postupne vystupňovali najmä po incidente zo 17. decembra. V strednom regióne Sídí bú Zíd sa vtedy upálil muž na protest proti tomu, že polícia konfiškuje ovocie a zeleninu predávané bez povolenia.

Polícia zasiahla proti protestujúcim až tento víkend, keď podľa vládneho vyhlásenia v „sebaobrane“ začala strieľať do davu. Nepokoje sa po víkendových incidentoch rozšírili cez týždeň aj do hlavného mesta Tunis.

„Neprimerané“ použitie vládnej sily a násilie v Tunisku opakovane odsúdila aj Európska únia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia