Taliansku hrozí nová finančná kríza, varuje ekonóm

Vlajka taliansko
Foto: SITA/AP

RÍM 26. augusta (WEBNOVINY) – Politická nestabilita môže v Taliansku vyústiť do predčasných volieb a negatívne dopady sporov o budúcnosť bývalého premiéra Silvia Berlusconiho by mohla krajina pocítiť na finančných trhoch už tento týždeň.

Myslí si to známy americký ekonóm Nouriel Roubini. Tretia najväčšia ekonomika eurozóny sa nachádza v období „kontrolovanej nestability“, povedal Roubini pre pondelňajšie vydanie denníka La Repubblica.

„Ak sa situácia zhorší, čo možno dnes sotva vylúčiť, malo by to pre Taliansko veľmi škodlivé následky,“ varoval ekonóm.

Milánska akciová burza otvorila v pondelok ráno so stratou 1,75 % a rizikové prirážky na desaťročné dlhopisy talianskej vlády oproti referenčným nemeckým vzrástli na 2,44 percentuálneho bodu.

„Náš najpravdepodobnejší scenár je, že predčasné voľby budú začiatkom roku 2014, nevylučujeme ale ani skorší termín. Trhy uvažujú podobným spôsobom,“ povedal Roubini. Bez dohody na riešení sa riziková prirážka do niekoľkých dní vyšplhá na 3 percentuálne body a „obdobie pokoja na talianskom akciovom trhu sa skončí“, zdôraznil ekonóm.

Vláda premiéra Enrica Lettu musí podľa agentúry AFP najneskôr do soboty rozhodnúť o úprave dane z nehnuteľností, ktorú veľká časť verejnosti odmieta a Berlusconiho strana Ľud slobody (PLD) ju chce úplne zrušiť. Mnohí pozorovatelia predpokladajú, že spor má odpútať pozornosť od Berlusconiho, ktorému hrozí vylúčenie z parlamentu po tom, čo ho taliansky súd tento mesiac uznal vinným z daňového podvodu.

Členovia PDL po víkendovom zasadnutí označili Berlusconiho odchod z parlamentu za „nepredstaviteľný“ a koaličným partnerom, ktorí by hlasovali za jeho vylúčenie, odkázali, že v takomto prípade zvrhnú vládu. Demokratická strana (PD) premiéra Enrica Letta v pondelok odmietla akékoľvek „vydieranie“ zo strany svojho koaličného partnera. Tajomník strany Guglielmo Epifani pre denník la Repubblica v pondelok zopakoval, že jeho strana bude hlasovať za Berlusconiho odchod.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nouriel Roubini