Taliansky expremiér Berlusconi oživuje stranu Forza Italia

Silvio berlusconi
Taliansky expremiér Silvio Berlusconi. Foto: SITA/AP

MILÁNO 26. októbra (WEBNOVINY) – Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi v piatok formálne obnovil stranu Forza Italia (Taliansko do toho), ktorá existovala pod jeho vedením v rokoch 1994 až 2009 a vďaka ktorej sa dostal do vrcholovej politiky.

Návrat k starej značke sprevádzalo hlasovanie o rozpustení jeho doterajšej strany Ľud slobody (PdL), na zasadnutí vedenia sa však nezúčastnili kľúčové osobnosti vrátane vicepremiéra Angelina Alfana a viacerých ministrov, čo signalizuje prehlbujúci sa vnútrostranícky rozkol.

Ten sa prejavil už koncom septembra, keď sa Berlusconi pokúsil stiahnuť svojich nominantov z vlády takzvanej veľkej koalície a spôsobiť jej pád.

Politik a mediálny magnát stíhaný za daňové podvody, ktorému hrozí strata kresla v Senáte a imunity, už dávnejšie pohrozil, že v prípade vylúčenia odídu z parlamentu aj spolustraníci. V piatok pred novinármi v Ríme poprel, že by bolo jeho zoskupenie nejednotné, a vyhlásil, že Alfano stále „požíva jeho úctu“.

Odvolací súd v Miláne zakázal minulú sobotu Berlusconimu výkon verejných funkcií na dva roky v súvislosti s daňovými únikmi, za ktoré by mal stráviť rok vo väzení, čo si však vzhľadom na vysoký vek odpyká formou verejnoprospešných prác. Iný súd v stredu nariadil začatie nového konania proti expremiérovi, a to pre údajné podplácanie iného senátora.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Silvio Berlusconi