Taliansky ľadovec sa sfarbil do ružova. Je to varovný signál, upozorňujú vedci (video)

Taliansky ľadovec Presena
Ľadovec sa sfarbil do ružova twitter.com

Časti ľadovca Presena v talianskych Alpách zmenil farbu na ružovú, čo do tejto oblasti prilákalo vedcov zaoberajúcich sa klimatickými zmenami.

Zmenu zafarbenia totiž spôsobujú riasy Ancylonema nordenskioeldii, ktoré urýchľujú efekt klimatickej zmeny. Ich normálne zelená farba sa vplyvom ultrafialového žiarenia mení na ružovú.

Ako pre agentúru AFP povedal Biagio Di Mauro z talianskeho Národného výskumného ústavu, tento fenomén nie je úplne neznámy a v lete sa niekedy vyskytuje na ľadovcoch v Alpách ako aj v oblastiach polárnych kruhov.

Výskyt tejto riasy v ľadovcoch však pripomína bludný kruh. Di Mauro vysvetlil, že ľad normálne odráža až 80 percent slnečného žiarenia.

Ak sa v ňom však v dôsledku otepľovania vyskytujú riasy, stmavne a absorbuje viac tepla, ktoré spôsobuje jeho ešte rýchlejšie topenie. Čím viac tepla však ľad absorbuje, tým viac riasy sa v ňom vyskytuje.

AFP pripomína, že tohtoročné sfarbenie je tmavšie než zvyčajne a zasahuje dosť veľkú časť ľadovca. Ľadovec Presena je pritom známy najmä pre lyžiarov, pretože poskytuje vhodné podmienky na lyžovanie aj v lete.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom