Taliansky najvyšší súd potvrdil trest pre kapitána Costa Concordie, odsedí si 16 rokov

Costa concordia
Ľod Costa Concordia havarovala 13. januára 2012. Foto: SITA/AP

RÍM 12. mája (WebNoviny.sk) – Taliansky najvyšší súd dnes definitívne potvrdil 16-ročný trest odňatia slobody pre Francesca Schettina, bývalého kapitána stroskotanej výletnej lode Costa Concordia.

Po vynesení verdiktu Najvyššieho kasačného súdu už nič nebráni tomu, aby 56-ročný Schettino nastúpil do výkonu vymeraného väzenského trestu, informovala agentúra DPA.

Vyhol sa kontaktu s novinármi

Sudcovia potvrdili pôvodný verdikt z februára 2015, keď prvostupňový súd bývalého kapitána uznal za vinného vo veci neúmyselného zabitia, spôsobenia zranení, predčasného opustenia lode a ďalších závažných trestných činov. Vlani v máji dospel k tomu istému záveru aj odvolací súd.

Schettino čakal na oznámenie verdiktu na tajnom mieste neďaleko rímskej väznice Rebibbia. Svoj byt v juhotalianskom mestečku Meta di Sorrento opustil, aby sa vyhol kontaktu s novinármi.

Rozsudok bude rešpektovať

Kapitánov právnik Donato Laino podľa agentúry APA povedal, že Schettino, s ktorým sa telefonicky spojil, bude rozsudok rešpektovať. Zároveň avizoval, že verdikt preskúma a nevylúčil, že by sa mohol obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva. Hoci Schettino urobil chyby, nie je podľa Laina zodpovedný za všetko, z čoho je obviňovaný.

Costa Concordia so 4252 osobami na palube sa pod Schettinovým velením odklonila 13. januára 2012 zo svojej plánovanej trasy a pri talianskom ostrove Giglio narazila na skaliská. Následne sa čiastočne potopila, pričom zahynulo 32 ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom