Taliansky súd potvrdil Berlusconiho trest ročného väzenia

Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi Foto: SITA/AP

RÍM 1. augusta (WEBNOVINY) – Taliansky najvyšší súd vo štvrtok odmietol odvolanie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho a potvrdil jeho minuloročný trest odňatia slobody za daňové úniky.

Päťčlenný senát kasačného súdu tak potvrdil verdikt milánskeho súdu, ktorý pôvodne poslal mediálneho magnáta na štyri roky do väzenia, nakoniec však trest pre amnestiu znížil na 12 mesiacov.

S tým spojený päťročný zákaz zastávať verejnú funkciu však bude predmetom ďalšieho skúmania. Najbohatší Talian tak môže zostať poslancom.

V rámci takmer 30 súdnych procesov vedených proti výstrednému expremiérovi ide o vôbec prvé uznanie jeho viny spojené s väzením. Otázne je, aký to bude mať dopad na krehkú širokú koalíciu premiéra Enrica Lettu, ktorej súčasťou je aj Berlusconiho strana Ľud slobody (PDL).

Prípad sa týka nákupu televíznych a filmových práv pre mediálnu spoločnosť Mediaset koncom 90. rokov minulého storočia. Pozmeňovaním účtovných dokumentov sa spoločnosť podľa prokuratúry vyhla plateniu daní.

Mediaset napríklad údajne falšoval ceny za televízne práva, ktoré nakupoval prostredníctvom zahraničných firiem kontrolovaných Berlusconim. Ten dlhodobo tvrdí, že ľavicoví sudcovia sa už takmer 20 rokov snažia o jeho odstránenie z politiky.

Profil Silvia Berlusconiho

Silvio Berlusconi sa narodil 29. septembra 1936 v Miláne, kde aj vyrastal. Začiatkom 60. rokov úspešne ukončil štúdium práva na jednej z najväčších európskych univerzít v talianskej metropole regiónu Lombardia. Následne si založil stavebnú firmu, ktorá získavala množstvo objednávok vrátane vybudovania centra jedného z milánskych predmestí s viac ako 10-tisíc bytmi.. Pri svojom podnikaní využíval kontakty s viacerými vplyvnými postavami politickému a spoločenského života v druhom najväčšom meste na Apeninskom polostrove.

Začiatkom 70. rokov Berlusconi vstupuje do mediálneho sveta prostredníctvom založenia televíznej spoločnosti, ktorá sa postupne rozrastala o dlhšie kanály. Začiatkom novej dekády založil vôbec prvú súkromnú sieť televíznych staníc v Taliansku, pričom sa mohol oprieť o pomoc svojho bývalého spolužiaka z univerzity a vtedajšieho premiéra Benedetta Craxiho. V roku 1986 sa stáva šéfom futbalového klubu AC Miláno.

V prvej polovici 90. rokoch Berlusconi vstupuje do politiky, stáva sa poslancom talianskeho parlamentu a v roku 1994 prvýkrát aj premiérom. Jeho vláda však vydržala iba niekoľko mesiacov a v následných predčasných voľbách v roku 1996 ho porazil Romano Prodi. Vo voľbách o päť rokov neskôr však uspel a tentoraz sa na premiérskom poste vydržal až do roku 2006. Do diania na talianskej politickej scéne však opätovne výrazne prehovoril Prodi a jeho blok tesne poráža Berlusconiho.

Prodiho vláda však padá o dva roky neskôr, Berlusconi jasne vyhráva voľby a v Taliansku odvtedy neohrozene vládne. Pôsobenie jeho posledného kabinetu však poznačil rekordný počet hlasovaní o dôvere, o jej vyslovenie požiadal parlament viac ako 50-krát. V novembri 2011 pod tlakom trhov a nespokojnosti obyvateľov rezignoval a svoje miesto uvoľnil úradníckej vláde premiéra Maria Montiho. Vo februárových voľbách skončila jeho strana tesne druhá a nakoniec musela vzniknúť široká koalícia.

Kariéra a život Silvia Berlusconiho je pretkaná obvineniami z kontaktov s vplyvnou mafiou a úplatkov či sexuálnymi škandálmi a slávnymi výrokmi. Podľa viacerých zdrojov je tretím najbohatším Talianom, pričom časopis Forbes odhaduje jeho majetok na takmer osem miliárd dolárov. Berlusconi patril medzi najväčším spojencov zabitého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, no dobré vzťahy má aj so súčasným ruským prezidentom Vladimirom Putinom či dlhoročným prezidentom Bieloruska Alexandrom Lukašenkom.

Silvio Berlusconi, ktorý je na Apeninskom polostrove známy aj pod prezývkou Il Cavaliere (Rytier), bol dvakrát ženatý a má päť detí.

Výroky Silvia Berlusconiho

Január 2013

„Rasistické zákony boli najhoršou chybou Mussoliniho, ktorý však v iných oblastiach urobil dobré veci. Samozrejme, že vtedajšia vláda zo strachu pred konečným víťazstvom nemeckej moci uprednostnila sa s Nemeckom spojiť a nie mu odporovať,“ povedal expremiér pri príležitosti 68. výročia oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim sovietskou Červenou armádou.

November 2011

„Život v Taliansku je životom v prosperujúcej krajine. Vidíme to pri každej príležitosti – spotreba neklesá, reštaurácie sú plné, je problém si rezervovať letenku, turistické centrá sú obsadené na dlhé týždne vopred. Nemyslím si preto, že ak by ste išli do Talianska, nadobudnete pocit vážnej krízy.“

November 2010

„Je lepšie, keď sa vám páčia krásne ženy, ako byť gej.“

Apríl 2009

„Mali by to vziať ako víkendový pobyt v stanoch,“ povedal na margo ľudí, ktorým zemetrasenie zničilo ich príbytky.

November 2008

„Ste pekný, mladý a taktiež opálený,“ povedal americkému prezidentovi Barackovi Obamovi.

Február 2006

„Iba Napoleon urobil toho viac ako ja, no ja som určite vyšší.“

„Som Ježiš Kristus politiky. Som trpezlivou obeťou, vychádzam so všetkými, obetujem sa pre všetkých.“

Január 2006

„Budem sa vás snažiť nesklamať, sľubujem vám dvaapolmesačnú úplnú sexuálnu abstinenciu,“ povedal duchovnému, ktorému sa zaviazal, že nebude mať sex až do začiatku volieb.

Jún 2005

„Musel som použiť všetky svoje plejbojské taktiky, aj keď už som ich istý čas nepoužíval,“ povedal na adresu rokovaní s fínskou prezidentkou Tarjou Halonenovou.

September 2004

„Mussolini nikdy nikoho nezabil. Mussolini posielal ľudí na dovolenku do domáceho exilu, bol neškodný,“ povedal na margo vodcu fašistického Talianska.

Júl 2003

„Pán Schulz, poznám muža, ktorý v Taliansku natáča filmy o nacistických koncentračných táboroch. Chcel by som vás navrhnúť do úlohy kapa. Boli by ste dokonalý,“ odkázal nemeckého europoslancovi Marinovi Schulzovi, ktorý ho vyrušoval počas vystúpenia pred plénom Európskeho parlamentu.

Jún 2003

„Pred zákonom sme si všetci rovní, no jeden je možno o niečo rovnejší ako tí ostatní, a to ten, ktorého 50 percent Talianov zaviazalo zodpovednosťou za vedenie krajiny,“ povedal na margo svojej osoby počas súdneho pojednávania o obvineniach z korupcie.

December 2002

„Tí najhorlivejší si určite môžu nájsť aj druhú prácu, možno aj na čierno,“ povedal pracovníkom spoločnosti FIAT.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ježiš KristusSilvio Berlusconi