Taliban kontroluje v Afganistane stále väčšie územia

Taliban
Foto: ilustračné, SITA/AP

Kábul 29. júla (WebNoviny.sk) – Militantné hnutie Taliban získalo v Afganistane pod svoju kontrolu ďalšie územia. Vyplýva to z dnes zverejnenej správy dozorného orgánu americkej vlády pre obnovu Afganistanu (SIGAR), informovala agentúra DPA.

V dokumente, opierajúcom sa o americké vojenské zdroje, sa píše, že zatiaľ čo ešte koncom januára bolo pod kontrolou vlády 70,5 percenta zo 407 okresov, konca mája to bolo len 65,6 percenta. V rukách alebo pod vplyvom extrémistov je 36 okresov a ďalších 104 je „v ohrození“.

Násilie v Afganistane prudko vzrástlo od ukončenia bojovej misie NATO v decembri 2014. Vlani v bojoch s Talibanom padlo 7000 afganských policajtov a vojakov a 14.000 ďalších utrpelo zranenia, uvádza sa v správe.

Organizácia Spojených národov začiatkom tohto týždňa oznámila, že od januára do júna bolo v Afganistane zabitých alebo zranených 5166 civilistov; to je o štyri percentá viac ako v rovnakom období minulého roka. Každá obeť v tejto štatistike bola potvrdená z troch nezávislých zdrojov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom