Taliban môže postaviť prezidentského kandidáta vo voľbách

Hamid karzaj
Foto: SITA/AP

KÁBUL 31. októbra (WEBNOVINY) – Členovia Talibanu a ďalší povstaleckí lídri sa môžu zúčastniť ako kandidáti na prezidentských voľbách v Afganistane, ktoré sa uskutočnia v apríli 2014. V stredu o tom informoval predseda volebnej komisie.

Prezident Hámid Karzaj, ktorý už slúži druhé funkčné obdobie, je na základe ústavy vylúčený z volebnej súťaže a žiadny jasný favorit na jeho nahradenie sa zatiaľ neobjavil. Hlasovanie, ktoré sa uskutoční 5. apríla 2014, je považované za kľúčové pre stabilitu vojnou zmietanej krajiny po stiahnutí jednotiek NATO a predseda Nezávislej volebnej komisie Fázil Ahmad Manáwí zdôraznil, že jeho panel bude konať nestranne.

„Sme dokonca pripravení vydláždiť cestu ozbrojenej opozícii, či už Talibanu alebo Hízb-i-Islamí, aby sa zúčastnili na voľbách, buď ako voliči, alebo ako kandidáti,“ povedal na tlačovej konferencii Manáwí a dodal, že nebude nijaká diskriminácia. Hízb-i-Islamí je frakciou bývalého premiéra Gulbuddína Híkmatjára, ktorá bojuje po boku povstaleckého hnutia Taliban proti Západom podporovanej Karzajovej vláde.

Afganské prezidentské voľby v roku 2009 poznačilo násilie, nízka účasť a obvinenia z podvodov. Karzajov súper Abdulláh Abdulláh nakoniec odmietol v druhom kole kandidovať a za prezidenta tak opätovne vyhlásili Karzaja. Taliban, ktorý zvrhla z moci americká invázia v roku 2001, sa na nich nezúčastnil, namiesto toho útočil na volebné miestnosti.

Nový afganský prezident bude prvým demokraticky zvoleným lídrom, ktorý krátko po svojom nástupe povedie krajinu bez kontroly zahraničných vojsk. Kandidáti musia odovzdať svoje nominácie do 6. októbra 2013. Komisia definitívny zoznam schválených kandidátov zverejní 16. novembra. Podľa volebnej komisie by mali byť predbežné výsledky známe 24. apríla 2014 a konečné výsledky 14. mája, pričom 28. máj je vyhradený pre prípadné druhé kolo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hámid Karzaj