Taliban odsúdil krvavé útoky na svätyne v Afganistane

Bez názvu
Kábul po samovražednom bombovom útoku 6. decembra 2011. Foto: SITA/AP

KÁBUL 6. decembra (WEBNOVINY) – Taliban odsúdil krvavé utorňajšie útoky v Afganistane. Z útokov, ktoré si vyžiadali najmenej 58 obetí, vo vyhlásení obvinil „agresívneho nepriateľa“. K zodpovednosti za akcie v hlavnom meste Kábul a v severnom meste Mazár-i-Šaríf sa zatiaľ neprihlásila žiadna skupina.

Afganské úrady väčšinou za vinníkov podobných útokov označujú povstalcov bojujúcich proti afganskej vláde a jej západným spojencom.

V stanovisku, podpísanom hovorcom Talibanu Zabihulláhom Mudžáhidom a zaslanom agentúre AFP, nazýva hnutie útoky „neľudskými a neislamskými činmi“, viní z nich „agresívneho nepriateľa, ktorý čelí úplnej porážke v boji proti mudžáhidom“.

Teraz sa podľa hnutia uchyľuje k takýmto brutálnym činom, aby šíril teror, nedôveru a nenávisť medzi Afgancami a aby mal výhovorku, prečo ostať v Afganistane dlhšie.

Najmenej 58 ľudí a 150 zranených si v utorok vyžiadali
Bez názvu
Foto: SITA/AP

dva samovražedné bombové útoky na šiitské svätyne v afganskom Kábule a v meste Mazár-i-Šaríf na severe krajiny. Informovali o tom oficiálne miesta. Na šiitských veriacich zaútočili zatiaľ neznámi páchatelia v čase významného náboženského sviatku ášúrá.

Útoky ostro odsúdil afganský prezident Hámid Karzaj. Ako povedal, „je to po prvý raz, keď sa v tento významný náboženský deň v Afganistane ukázala hrozná podstata terorizmu.“

„Počula som silný výbuch. Padali okolo mňa zranení ľudia. Ja som nebola zranená, tak som vstala a utekala preč,“ povedalo dievča uprostred znetvorených detských tiel. Muži a ženy kričali a volali slogany odsudzujúce al-Kájdu a Taliban.

K útokom došlo v deň vyvrcholenia osláv ášúrá, keď si šiiti pripomínajú smrť prorokovho vnuka imáma Husajna a zároveň oddelenie od sunnitského islamu. Odohrali sa len deň po medzinárodnej konferencii o budúcnosti Afganistanu v Bonne, na ktorej Západ prisľúbil ázijskej krajine pomoc až do roku 2024.

Sektárske násilie je v súčasnosti v Afganistane zriedkavé, počas vlády sunnitského Talibanu v 90. rokoch však šiiti z menšinovej Hazara čelili brutálnemu prenasledovaniu. Za vlády Talibanu, ktorého režim padol po invázii pod vedením USA v októbri 2001, bolo slávenie desaťdňového sviatku ášúrá na verejnosti zakázané.

V pondelok si v Iraku bombové útoky na šiitských pútnikov vyžiadali najmenej 32 obetí a desiatky zranených.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hámid Karzaj