Taliban sa zúčastní na rokovaniach s afganskými politikmi, môže to byť krok k ukončeniu vojny

Taliban, Zalmay Khalilzad, Hámid Karzaj
Zľava: Bývalý afganský prezident Hámid Karzaj, bojovník Talibanu a osobitný vyslanec USA pre zmierenie Zalmay Khalilzad. Foto: SITA - koláž WBN

ISLAMABAD 4. februára (WebNoviny.sk) – Afganské militantné hnutie Taliban v pondelok oznámilo, že sa zúčastní na „medziafganských“ rokovaniach v Moskve, ktorých cieľom je dostať za jeden stôl popredných Afgancov.

Krok k ukončeniu vojny

Na rokovaniach budú prítomní predstavitelia opozície, bývalý prezident Hámid Karzaj a kmeňoví vodcovia, nie však vládni predstavitelia.

Dvojdňové stretnutie, ktoré sa začína v utorok, sa považuje za ďalší krok v rámci procesu zameraného na ukončenie 17-ročnej vojny v Afganistane. Proces sa urýchlil, odkedy sa v septembri minulého roka stal osobitným vyslancom USA pre zmierenie Zalmay Khalilzad.

Kritika afganského prezidenta

Khalilzad sa osobitne stretáva s jednotlivými stranami konfliktu a tlačí na dialóg, do ktorého chce zapojiť všetkých kľúčových hráčov.

Afganský prezident Ašraf Ghaní však nadchádzajúce stretnutie v ruskej metropole skritizoval a uviedol, že afganskí politici sa na ňom zúčastňujú „v snahe dostať sa k moci“. Taliban odmieta rokovať priamo s Ghaního vládou, ktorú považuje len za bábku v rukách Američanov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ašraf GhaníHámid KarzajZalmay Khalilzad