Taliban varoval islamistov, musia bojovať pod jednou vlajkou

Islamský štát
Foto: SITA/ AP

Kábul 16. júna (WEBNOVINY) – Afganský Taliban v utorok varoval vodcu extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) Abú Bakra Baghdádího, aby neviedol súbežné povstanie v Afganistane. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

„Džihád v Afganistane sa musí viesť pod jednou vlajkou a pod jedným velením proti Američanom, ktorí do krajiny vpadli, a proti ich služobníkom,“ napísal Taliban vo vyhlásení na svojej webovej stránke. „Pokusy zriadiť inú džihádistickú organizáciu alebo vedenie než je Islamský emirát (oficiálny názov hnutia Taliban) vyvolajú nejednotnosť a spor,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré podpísal zástupca vodcu Talibanu mulla Achtar Muhammad Mansúr.

Taliban „na základe bratstva vo viere žiada o vašu láskavosť – neželáme si zásahy do našich záležitostí“. Islamský štát dobyl obrovské územia v severnej Sýrii a Iraku. Minulý týždeň austrálsky premiér Tony Abbott varoval, že táto sunnitská extrémistická skupina má celosvetové ambície.

V Afganistane sa do konfliktu proti vláde v Kábule zapája v súčasnosti niekoľko džihádistických skupín, ale väčšina z nich bojuje spoločne pod záštitou Talibanu. Taliban bojuje proti vláde a spojencom z NATO od roku 2001, keď invázia pod vedením USA zvrhla vládu tohto fundamentalistického hnutia v Afganistane.

Predstavitelia afganskej vlády a zástupcovia politického krídla Talibanu sa v utorok stretli na fóre v Nórsku, ale obe strany neviedli a podľa vlastných vyjadrení ani nebudú viesť oficiálne rozhovory na tomto dvojdňovom podujatí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Achtar Muhammad MansúrTony Abbott
Firmy a inštitúcie Islamský štát