Táňa Fischerová chce zabojovať o kreslo českého prezidenta

Táňa Fischerová
Táňa Fischerová Foto: csfd.cz

PRAHA 23. júla (WEBNOVINY) – Česká herečka a politička Táňa Fischerová bude kandidovať na post prezidenta, ak pre ňu priaznivci nazbierajú 50-tisíc podpisov.

Usilovať sa bude o návrat mravnosti a etiky do medziľudských vzťahov.

„Zvažovala som to dlho, ale už to nechcem odkladať. Tento týždeň o tom napíšem na svojich osobných internetových stránkach,“ povedala pre tlačovú agentúru Mediafax Fischerová, ktorú údajne na voľbu motivujú podpisy a maily jej prívržencov.

„Tlačí na mňa dosť ľudí, inak by som do toho nešla.“ Do kampane nechce investovať viac ako desiatky tisícov korún.

Sponzorov si hľadať nebude, keďže nechce spájať svoje meno s biznisom a podnikateľmi. „Myslím si, že sa to dá robiť aj bez peňazí.“

Fischerová je po europoslankyni Zuzane Roithovej (KDU-ČSL) a šéfke strany Suverenita Jane Bobošíkovej už treťou ženskou kandidátkou za prezidenta.

O hlasy voličov bude bojovať tiež s ekonómom a bývalým ministrom Vladimírom Dlouhým, senátorom Přemyslom Sobotkom (ODS), senátorom Jiřím Dienstbierom (ČSSD), ministrom zahraničia Karlom Schwarzenbergom (TOP 09) a bývalými premiérmi Janom Fischerom a Milošom Zemanom.

Na priamej voľbe sa možno zúčastní aj ekonóm Jan Švejnar, ktorý však svoju kandidatúru ešte zvažuje.

Fischerová bola známa ako priateľka zosnulého exprezidenta Václava Havla. Za slušného človeka medzi politikmi považuje aj Jiřího Dienstbiera.

Nemyslí si však, že by kreslo na Pražskom hrade mal obsadiť profesionálny politik. „Ukázalo so to veľakrát ako chyba. Stále preferujem osobnú statočnosť, mravnosť a bezúhonnosť z minulosti. Prečo by mal byť prezident profesionálnym politikom? Navyše mi prekáža, že sa dnes vôbec nehovorí o mravnosti. Ako by šlo o smeti. Pritom pre mňa je to kľúčová vec. Som stále presvedčená, že nie je šťastné, keď v prezidentskej funkcii sedí človek, ktorý je vyhraneným politikom a stranícky sa profiloval,“ podotkla.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom