Tanečník sa priznal k útoku na riaditeľa Boľšoj teatra

Riaditeľ Boľšoj teatr Sergej Filin
Riaditeľ Boľšoj teatr Sergej Filin Foto: SITA/AP
Riaditeľ Boľšoj teatr Sergej Filin
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) – Baletný sólista moskovského divadla Boľšoj teatr sa priznal k zosnovaniu útoku na riaditeľa tohto slávneho divadla Sergeja Filina. Dnes o tom informovala tamojšia polícia.

Tanečníka Pavla Dmitričenka, ktorý hral zápornú postavu v Labuťom jazere a v inom predstavení stvárnil Ivana Hrozného, v utorok v súvislosti s útokom zadržali.

Podľa polície stáli za napadnutím okrem Dmitričenka ďalší dvaja ľudia.

Jeden z nich mal byť samotným útočníkom a druhý mal riadiť auto. „Všetci traja sa priznali a sú zadržaní,“ uviedla polícia v stanovisku. Za útokom sú pravdepodobne divadelné spory o hlavné roly v predstaveniach.

Štyridsaťdvaročného Filina oblial maskovaný útočník kyselinou sírovou v centre Moskvy, keď 17. januára v noci vystupoval zo svojho auta. Bývalý tanečník utrpel popáleniny tretieho stupňa na tvári a hlave a musel sa ihneď podrobiť operácii očí.

Ďalšie zákroky absolvoval v nasledujúcich dňoch a následne sa presunul do Nemecka, kde podstúpil ďalšiu operáciu a momentálne sa tam zotavuje.

Filinovi sa pred útokom opakovane vyhrážali smrťou, prepichli mu pneumatiky na aute a vytvorili mu aj falošný profil na sociálnej sieti Facebook, kde zverejňovali jeho pracovnú korešpondenciu.

Samotný Filin v rozhovore pre BBC po prepustení z moskovskej nemocnice uviedol, že pozná meno útočníka. „Som si absolútne istý tým, kto to urobil. Ale budem o tom hovoriť až vtedy, keď budú vyšetrovatelia pripravení oznámiť to,“ povedal. Zdôraznil však, že vinníkovi odpustil.

Informácie pochádzajú z agentúry Reuters a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej Filin
Firmy a inštitúcie Boľšoj teatr