Tatran Prešov skončil tretí na kvalifikačnom turnaji Ligy majstrov

Leon Vučko
Leon Vučko z Tatrana Prešov počas zápasu o tretie miesto v kvalifikačnom turnaji Ligy majstrov mužov 2017/2018. Prešov,3. september 2017. Foto:SITA/Viktor Zamborský.

PREŠOV 3. septembra (WebNoviny.sk) – Hádzanári Tatrana Prešov obsadili na turnaji 1. skupiny kvalifikácie Ligy majstrov mužov 2017/2018 konečné 3. miesto.

Prešov do Pohára EHF

Šarišania sa pripravili o šancu získať jedinú postupovú miestenku sobotňajšou semifinálovou prehrou, keď vo svojej Tatran handball aréne prehrali s rakúskym tímom Alpla HC Hard tesne 25:26 (12:13). V nedeľňajšom súboji o konečné umiestnenie na 3. priečke zdolali zverenci trénera Slavka Golužu fínske družstvo Cocks z mesta Riihimäki 30:27 (15:10).

Napriek neúspechu v boji o účasť v skupinovej fázy najprestížnejšej európskej pohárovej súťaže klubov sa účinkovanie úradujúceho slovenského šampióna na pohárovej scéne nekončí. Družstvá z 2. a 3. pozície sa v Pohári EHF zaradia do 3. kvalifikačného kola, posledné tímy zo skupín vstúpia doň v 2. kole.

Dramatické finále

Dramitické finále o miestenku do najprestížnejšej európskej pohárovej súťaže mužských klubov rozhodol portugalský Sporting Lisabon vo svoj prospech až v nadstavenom čase.

V riadnej hracej dobe sa jeho duel s rakúskym tímom Alpla HC Hard skončil nerozhodne 29:29 (17:17), ale Sporting aj so slovenským pivotom Michalom Kopčom vyhral 35:34 po predĺžení.

Víťaz turnaja 1. skupiny postúpil do D-skupiny LM, v ktorej už figurujú tímy HC Metalurg Skopje (Maced.), HC Motor Záporožie (Ukr.), Montpellier HB (Fr.), Besiktas Mogaz HT Istanbul (Tur.) a Čechovskí Medvedi (Rus.).

Turnaj kvalifikácie Ligy majstrov v hádzanej

• 1. skupina (Prešov) – nedeľa

finále:
Sporting Lisabon (Portug.) – Alpla HC Hard (Rak.) 35:34 po predĺžení (29:29, 17:17)
* Sporting Lisabon si vybojoval účasť v LM 2017/2018

o 3. miesto:
Tatran Prešov (SR) – Cocks (Fín.) 30:27 (15:10)
Zostava a góly Prešova: Cvitkovič, Čupryna – Rábek, M. Šárpataky, Butorac 5/1, Hrstka 3, D. Krok 6, Babič 1, L. Urban 4, Pekár, Číp 5, Peskov 4, Vučko, Jankovič 2, Kasal, Carapkin
Najviac gólov za Cocks: Rönnberg 5, Basarič 4
Pok. hody: 1/1 – 5/4, vylúčení: 3 – 3, ČK: 54. Citov (Cocks), rozhodovali: Herczeg a Südi (obaja Maď.), 400 divákov

Šarišania chceli odčiniť sobotňajšie zaváhanie a už v prvej dvadsaťminútovke získali päťgólový náskok (10:5). Potom ho ešte zvýšili na 14:8, ale súper pred prestávkou skorigoval zo svojho pohľadu na polčasových 5:10.

Po zmene strán si Tatran udržiaval bezpečné vedenie. V 48. mal k dobru šesť gólov (25:19), v 53. min za stavu 27:20 to vyzeralo, že by mohol dosiahnuť aj dvojciferné víťazstvo. Opak bol však pravdou.

Fínsky zástupca v 56. min prehrával 23:27 a v predposlednej minúte už len 26:29. Viac však už nestihol zdramatizovať duel.

Slavko Goluža (tréner Tatrana Prešov): „V porovnaní so semifinále sme nič nemenili na našej hre. Proti kvalitnému súperovi sme nastúpili s rovnakými hráčmi i taktikou, ale dnes to vyzeralo inak ako v sobotu. Mužstvo potrebuje čas. Momentálne striedame veľmi dobré zápasy s horšími.“

Lukáš Urban (spojka Tatrana Prešov): „Mali sme rovnakú taktiku ako včera, ale predviedli sme sa v lepšom svetle. Hrali sme viac do tela, v defenzíve lepšie pokrývali spojky súpera. V útoku sme využívali aj krídla, netlačili sa cez stred ako v semifinále, kde to súper dokázal eliminovať. Musíme ešte veľa popracovať, aby sme sa dostali tam, kde chceme byť.“