Tatry čakajú na príliv turistov, posilnia železničné trate

Zubacka
Milovníci železníc si pripomenuli 115. výročie Ozubnicovej železnice Štrba - Štrbské Pleso. Foto: SITA

STARÝ SMOKOVEC 6. júna (WEBNOVINY) – Počas letnej turistickej sezóny posilnia železničnú dopravu vo Vysokých Tatrách. Na tratiach Tatranskej elektrickej železnice (TEŽ) denne pribudne dvanásť nových vlakov. Novinky v doprave predstavili na tlačovej konferencii v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách. Dôvodom navýšenia výkonov je podľa železníc snaha rozšíriť kapacitu v čase najvyššieho dopytu dovolenkárov a turistov po doprave vo Vysokých Tatrách.

Celkový rozsah dopravy na území Vysokých Tatier narastie o desať percent v júli a v auguste. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) sa rozhodla pridať od polovice júna do polovice septembra spoje, ktoré najazdia vyše 12-tisíc vlakových kilometrov. Ako informoval riaditeľ Úseku obchodu ZSSK Jozef Schmidt, viac vlakov pôjde na trase Ozubnicovej železnice zo Štrby na Štrbské Pleso.

Lepšia doprava má zvýšiť príliv turistov

Pribudne osem spojov, denné výkony aj počet ponúknutých sedačiek na uvedenej linke narastú o vyše 20 percent. Na hlavnej trase Poprad – Starý Smokovec – Štrbské Pleso a späť sa výkony aj počet miest zvýšia o desať percent. Ponuka sa rozširuje o štyri nové spoje denne. Na trase Tatranská Lomnica – Starý Smokovec zostáva počet spojov nezmenený, ale v prípade potreby sa budú súpravy električky zdvojovať.

Na nové spoje prispeli sumou vo výške 60-tisíc eur Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry a Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska (KOCR SVS). Ako doplnil predseda KOCR Severovýchod Slovenska Michal Sýkora, spolufinancovaním sa podarilo zabrániť možnému preťaženiu letnej dopravy v Tatrách. „Lepšia doprava určite zvýši príliv turistov do regiónu aj do Prešovského kraja. Verím, že do budúcnosti sa nájde koncepčné a systémové riešenie pre podobné vylepšenia regionálnej dopravy,“ dodal.

Turisti sa sťažovali na preplnené vozne

„Posledné roky sme v letných mesiacoch počúvali od návštevníkov Vysokých Tatier sťažnosti na preplnené električky a zubačku. Tento rok sa nám spoločne so ZSSK podarilo nájsť cestu ako skvalitniť cestovanie a zvýšiť komfort dovolenkárom,“ povedal predseda predstavenstva OOCR Región Vysoké Tatry Ján Mokoš. Počas letných prázdnin sa totiž počet záujemcov o TEŽ v porovnaní s inými mesiacmi aj strojnásobí. V minulom roku od júna do konca septembra prepravila železničná spoločnosť vo Vysokých Tatrách vyše milión cestujúcich. Bolo to viac ako polovica z celoročného počtu ľudí, ktorí použili TEŽ.

Zvyšovanie záujmu cestujúcich o TEŽ v letnej sezóne je viditeľné už niekoľko rokov, každý rok pribudnú desaťtisíce ľudí. Ďalším dôvodom navýšenia výkonov je očakávaný rast záujmu o cestovanie po zavedení bezplatnej prepravy pre deti do 15 rokov, študentov a dôchodcov. Preto sa zahustenie spojov realizovalo v časoch špičky, keď sa ľudia vyberajú na túry a výlety, prípadne keď sa z nich vracajú.

Okrem navýšenia objemu dopravy je aj tento rok v ponuke výhodná TATRY Card. Získať ju môže každý, kto sa ubytuje v partnerských hoteloch či penziónoch minimálne na jednu noc. Karta je podľa výkonnej riaditeľky OOCR Región Vysoké Tatry Lenky Maťašovskej kľúčom k zážitkom, ktoré Vysoké Tatry ponúkajú. Ako povedala, karta umožňuje bezplatnú železničnú dopravu vo Vysokých Tatrách počas pobytu a zahŕňa aj horské poistenie. Vďaka nej možno získať zvýhodnené lístky na lanovky a výhodnejšie vstupy do popradského akvaparku, do wellness alebo do vybraných reštauráciách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MokošMichal Sýkora