Tatry cez víkend ožijú, na Kriváň vystúpia stovky turistov

Kriváň
Kriváň (2495 m) vo Vysokých Tatrách. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

POPRAD 14. augusta (WEBNOVINY) – Stovky turistov sa tento rok chystajú na tradičný Národný výstup na Kriváň, ktorý sa uskutoční v sobotu 15. augusta po značkovaných chodníkoch od Troch studničiek a Jámskeho plesa v Tatrách.

Ako informoval predseda Klubu slovenských turistov Liptova (KSTL) Ján Kamien, ide pravdepodobne o najstaršie turistické podujatie v Európe. Tento ročník je venovaný 60. výročiu obnoveniu výstupov na Kriváň.

„Podujatie organizujeme na počesť Štúrovcov, ktorí 16. augusta 1841 vystúpili na vrchol Kriváňa. Odvtedy sa toto podujatie konalo s rôznymi prestávkami. Výstup sa napokon obnovil presne pred šesťdesiatimi rokmi z podnetu mesta Vysoké Tatry a odvtedy sa koná nepretržite,“ uviedol Kamien.

Pomenovanie národný pochádza z roku 1968

Pomenovanie národný má podľa Kamiena výstup od roku 1968, viac menej preto, že Kriváň sa pre Slovákov stal neoficiálnym symbolom. Sobotný výstup je určený nielen pre členov Klubu slovenských turistov, ale aj pre širokú verejnosť. Stretnutie účastníkov bude na vrchole končiara o 11:00 hodine, kde vztýčia slovenskú vlajku a zaznie slovenská hymna.

Počet ľudí, ktorí sa nahlásili na výstup cez klub turistov je obmedzený. „Je to hlavne preto, aby neboli obmedzení aj ostatní záujemcovia či napríklad rekreanti vo Vysokých Tatrách, ktorí majú záujem rovnako vystúpiť na Kriváň,“ vysvetlil Kamien. Na výstup sa mohli ľudia prihlásiť do konca júla. „V prípade, že si niektorí záujemcovia lístky nevyzdvihnú, tie budú k dispozícii ďalším ľuďom ešte v autocampingu v Račkovej doline pred výstupom,“ dodal Kamien.

Výstup na Kriváň je pomerne náročný

Podľa Kamiena ide o dosť náročný výstup. Bežnému turistovi trvá približne tri a pol hodiny, tým so slabšou kondíciou aj štyri hodiny. „Ide sa do výšky takmer 2500 metrov, navyše je to skalnatá oblasť, je potrebné, aby mal človek v poriadku kolená a členky,“ vysvetlil.

Turisti by nemali zabudnúť na pevnú obuv určenú na túry a výstupy a nemali by podceniť ani počasie. So sebou je nutné mať aj teplejšie oblečenie, najlepšie nepremokavé. „Hoci dole môže byť krásne teplo, na vrchole môže byť poriadne chladno,“ upozornil Kamien. V ruksakoch by turistom nemali chýbať ani tekutiny a občerstvenie.

Podujatie organizuje Klub slovenských turistov Liptova z poverenia Klubu slovenských turistov v spolupráci s mestami Vysoké Tatry a Liptovský Mikuláš, Maticou slovenskou a obcou Pribylina. Po zostupe do Račkovej doliny čaká účastníkov podujatia aj kultúrny program.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom