Tatry zažívajú top sezónu, turisti sa vyhýbajú teroristom

Tatry turist
ilustračné foto Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

POPRAD 2. augusta (WEBNOVINY) – Letná sezóna vo Vysokých Tatrách zažíva top obdobie. Kým v minulosti boli prvé dva júlové týždne slabšie, tento rok sa situácia zlepšila a návštevníkov pribudlo.

Informovala o tom Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry, ktorá turistickú sezónu za prvý mesiac prázdnin hodnotí pozitívne. „Viac ako polovicu návštevníkov Tatier tvoria Slováci, zhruba 17 percent Česi a dvanásť percent Poliaci,“ uviedla.

Obrazom: Hrebienok oživili krásne medvede

Sezónu ovplyvnila aj situácia vo svete

Nárast návštevníkov podľa Maťašovskej ovplyvnilo aj počasie. „Pre nás je počasie najväčší marketér. V júli nám prialo, mali sme veľa krásnych slnečných dní. Ľudia odchádzali do hôr schladiť sa pred horúčavami,“ opísala prvý prázdninový mesiac Maťašovská. Rovnako vyjadrili spokojnosť aj organizátori viacerých podujatí v Tatrách.

Okrem počasia však podľa Maťašovskej nárast návštevníkov v porovnaní s minulými rokmi ovplyvnila aj situácia vo svete. „Keďže najväčšiu časť návštevníkov predstavujú rodiny s deťmi, rodičia zrejme stavili na bezpečnosť a rozhodli sa tráviť letnú dovolenku so svojimi ratolesťami doma, na Slovensku, než napríklad v Tunise či Grécku,“ povedala.

Vo Vysokých Tatrách býva každoročne, čo sa týka počtu turistov a návštevníkov, najsilnejšie obdobie od posledného júlového týždňa, vrátane, až po koniec druhého augustového. Maťašovská verí, že aj v nasledujúcich týždňoch bude tento trend pokračovať a v mesiaci august navštívi slovenské veľhory ešte viac návštevníkov.

Najobľúbenejšie miesto je Hrebienok

Najnavštevovanejším miestom vo Vysokých Tatrách je turistické stredisko Hrebienok, ročne ho navštívi takmer milión ľudí. „V zime si tam ľudia prichádzali pozrieť Tatranský ľadový dóm a ľadové sochy, v lete doteraz týmto miestom ľudia len tak prechádzali a postupovali ďalej na turistiku na vysokohorské chaty,“ uviedla Maťašovská.

Viac ľudí aj v lete by podľa nej mohol prilákať veľký medveď Kubo, patrón tohto strediska. Kovovú atrakciu vážiacu 350 kilogramov a dlhú 2,4 metra tam osadili pred niekoľkými dňami. Okrem kovového medveďa pribudlo na Hrebienku aj ďalších päť drevených. Tie sa nachádzajú v novej relax zóne na Dolnej lúke.

V týchto dňoch sa na Hrebienku koná aj najúspešnejšie letné podujatie s názvom Medvedie dni, ktoré potrvajú do nedele 2. augusta. Ide už o ôsmy ročník podujatia pre rodiny, ktoré za predošlé ročníky navštívilo dokopy viac ako 130-tisíc návštevníkov. Pripravené sú viaceré divadelné predstavenia, v programe vystúpia niekoľkí zabávači a deti napríklad naučí medvedí tanec tanečná škola CreDance.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom