Ťažký kartel sa potvrdil, IT firmy dostali mastné pokuty

Pocitac internet
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) – Protimonopolný úrad SR (PMÚ) udelil piatim IT distribútorom pokutu vo výške 4,28 milióna eur. Pokutu dostali spoločnosti ASBIS SK, eD system Slovakia, ABC Data, AT Computer a SWS Distribution za uzatvorenie kartelovej dohody. „Išlo o ťažký kartel,“ povedal na utorňajšej tlačovej besede podpredseda PMÚ Radoslav Tóth.

Firmy zaviedli manipulačný poplatok

Spomínaní IT distribútori sa mali podľa zistení PMÚ dohodnúť na zavedení manipulačného poplatku vo výške jedného eura. Tento poplatok mal byť účtovaný na každej faktúre vystavenej zákazníkom za dodanie tovaru.

„Zavedenie poplatku bolo podmieňované jeho zavedením u všetkých zúčastnených na dohode. Predmetom dohody bol aj termín zavedenia manipulačného poplatku, ktorý bol stanovený u každého podnikateľa na iný deň tak, aby nevzbudili podozrenie, že došlo k uzatvoreniu kartelu,“ dodal Tóth.

Podnikatelia si boli vedomí protiprávnosti svojho postupu

Firmy mali uzatvoriť kartelovú dohodu na stretnutí na Srí Lanke vo februári 2013. „Realizáciu dohody účastníci konania medzi sebou monitorovali. Zo získaných dôkazov tiež vyplynulo, že podnikatelia si boli vedomí protiprávnosti svojho postupu, ktorý sa snažili zatajiť. Napriek tomu, že nedošlo k dojednaniu konečnej ceny tovaru respektíve služby, ale iba k dojednaniu administratívneho manipulačného poplatku, v konečnom dôsledku to ovplyvňovalo cenu poskytovanej služby,“ konštatoval Tóth.

Spoločnosť ASBIS SK dostala od PMÚ pokutu vo výške viac ako dva milióny eur, eD system Slovakia 1,25 milióna eur, ABC Data 246-tisíc eur, AT Computer 583 tisíc eur a SWS Distribution 143-tisíc eur. Rozhodnutie úradu už nadobudlo právoplatnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom