TdF: Triumf Paulinha, pelotón výrazne zaostal

Bez názvu
Sergio Paulinho Foto: SITA/AP

GAP 14. júla (WEBNOVINY) – Portugalčan Sergio Paulinho sa stal víťazom stredajšej 10. etapy cyklistických pretekov Tour de France z Chambéry do Gapu, ktorá merala 179 km. V záverečnom súboji o prvenstvo zdolal jazdec tímu RadioShack na páske Vasilija Kirijenku, ktorý sa nestal prvým Bielorusom s etapovým víťazstvom na Tour. Paulinho sa stal iba tretím jazdcom po boku Lancea Armstronga, ktorý počas Američanovej účasti na Tour de France od roku 1999 vyhral niektorú z etáp. Tridsaťročný Portugalčan vybojoval pre nový tím RadioShack premiérové víťazstvo na Tour. Tretí skončil v etape Belgičan Dries Devenyns, ktorý za vedúcou dvojicou zaostal o 1:29 min a vyhral súboj troch jazdcov. Smutní boli po etape Francúzi, ktorí v deň národného sviatku nevystúpili na stupne pre najlepších. Najlepšie z nich skončil Pierre Rolland na 4. priečke. „Teším sa z tohto víťazstva. Je to môj veľký individuálny úspech a bude povzbudením pre celý tím. Vedel som, že Kirijenka bude veľmi rýchly, skúsil som ho zaskočiť a podarilo sa mi to. Kým stihol zareagovať, už sme boli na cieľovej čiare,“ povedal po etape pre France 2 Paulinho.

Pelotón s favoritmi v stredu oddychoval a do cieľa prišiel s veľkou vyše 14-minútovou stratou. V celkovom poradí sa nič v popredí nezmenilo, aj naďalej vedie Luxemburčan Andy Schleck s náskokom 41 sekúnd pred Španiel Albertom Contadorom. Tretí je s odstupom 2:45 min olympijský víťaz Samuel Sánchez zo Španielska.

Po náročnom alpskom utorku si favoriti vybrali v stredu oddych a situáciu na trati sledovali pohodlne z pelotónu. Dvaja najvyššie postavení muži v celkovej klasifikácii Andy Schleck a Alberto Contador sa navzájom strážili.

Profil etapy v jej prvej polovici nedával veľa možností na úspešný nástup cyklistov, ktorí boli v popredí výsledkovej listiny, a tak to skúšali iní. Úvod bol veľmi rýchly a jeden nástup striedal druhý. Asi 30 km po štarte inicioval Mario Aerts (Omega Pharma-Lotto) únik a postupne sa k nemu pridali Dries Devenyns (QuickStep), Sergio Paolinho (RadioShack) a Vasilij Kirijenka (Caisse d’Epargne). Pelotón nechal kvarteto ísť, aj keď Francúzi neboli spokojní, že v deň štátneho sviatku nemajú v úniku zastúpenie. Nastúpili si preto Maxime Bouet (Ag2r) a Pierre Rolland (Bbox Telekom) a stratu postupne zlikvidovali. Náskok tejto šesťčlennej vedúcej skupiny narastal, v stúpaní na Cote de Laffrey bol už deväťminútový a naďalej zväčšoval sa. Pelotón išiel pomaly, nevyvíjal žiadnu aktivitu, diváci v cieli si museli na najlepších oproti pôvodnému plánu nečakane vyše hodiny počkať. V závere ostali vpredu z vedúcej šestice už iba Paulinho s Kirijenkom a rozdali si to o celkové prvenstvo. O víťazovi rozhodla cieľová kamera, tesný súboj sa skončil úspechom Portugalčana.

Výsledky – cyklistické preteky Tour de France:

10. etapa (Chambéry – Gap, 179 km): 1. Sergio Paulinho (Portug.) Team Radioshack 5:10:56 h, 2. Vasilij Kirijenka (Bielor.) Caisse d’Epargne rovnaký čas ako víťaz, 3. Dries Devenyns (Belg.) Quick Step, 4. Pierre Rolland (Fr.) Bbox Bouygues Telecom, 5. Mario Aerts (Belg.) Omega Pharma-Lotto všetci +1:29 min, 6. Maxime Bouet (Fr.) AG2R La Mondiale +3:19, 7. Nicolas Roche (Ír.) AG2R La Mondiale +12:58, 8. Rémi Pauriol (Fr.) Cofidis, le Credit en Ligne +13:57, 9. Mark Cavendish (V. Brit.) Team HTC – Columbia, 10. Alessandro Petacchi (Tal.) Lampre-Farnese Vini obaja +14:19

Poradie po 10. etape: 1. Andy Schleck (Lux.) Saxo Bank 49:00:56 h, 2. Alberto Contador (Šp.) Astana +41 s, 3. Samuel Sánchez (Šp.) Euskaltel-Euskadi +2:45 min, 4. Denis Meňšov (Rus.) Rabobank +2:58, 5. Jurgen van den Broeck (Belg.) Omega Pharma-Lotto +3:31, 6. Levi Leipheimer (USA) Team RadioShack +3:59, 7. Robert Gesink (Hol.) Rabobank +4:22, 8. Luis-León Sánchez (Šp.) Caisse d´Epargne +4:41, 9. Joaquín Rodriguez Oliver (Šp.) Kaťuša +5:08, 10. Ivan Basso (Tal.) Liquigas-Doimo +5:09.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alberto ContadorAlessandro PetacchiAndy SchleckIvan BassoJoaquín RodríguezLevi LeipheimerMark CavendishRobert GesinkSergio Paulinho