Teherán obvinil Izrael zo zabitia lídra Hamásu

Mahmuod al Mabhouh
Foto: SITA/AP

TEHERÁN 2. februára (WEBNOVINY) – Irán v utorok obvinil svojho hlavného nepriateľa Izrael zo zorganizovania zabitia jedného z lídrov pakistanského islamského hnutia Hamás podporovaného Teheránom. Mahmúda al-Mabhúha našli 20. januára mŕtveho v izbe luxusného hotela v Dubaji. „Je to ďalší znak naznačujúci existenciu štátneho terorizmu sionistického režimu a dokazuje porušenie suverenity inej krajiny Izraelom,“ povedal hovorca iránskeho ministerstva zahraničia Ramín Mahmánparast novinárom. „Mlčanie krajín a medzinárodnej komunity o tomto prípade je prekvapujúce.“

Al-Mabhúh, ktorý sa narodil na severe Gazy, stál za únosom dvoch izraelských vojakov v roku 1989, ktorí boli neskôr zavraždení.

Irán je stálym podporovateľom Hamásu od jeho víťazstva v palestínskych voľbách v roku 2006, hoci Teherán tvrdí, že súčasťou pomoci nie je dodávka zbraní a výcvik, ako tvrdí Izrael. Zo zabitia al-Mabhúha obvinilo Izrael aj hnutie Hamás a prisahalo odplatu. Hamás uviedol, že al-Mabhúh v Dubaji nakupoval zbrane, ktoré hnutie potrebuje na boj proti izraelskej okupácii palestínskych území.

SITA/AFP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom