Slováci začali počas pandémie viac používať internet, v digitálnom svete sa cítia sebaisto najmä mladí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Business, technology, internet and networking concept.
Až 96 percent Slovákov si myslí, že sa na internete správa väčšinou bezpečne. Foto: ilustračné, Getty Images

Mladí ľudia na Slovensku vo veku od 15 do 25 rokov sú v digitálnom prostredí sebaistí. Takmer polovica respondentov je presvedčených, že pozná nástrahy online sveta a len 23 percent sa takýchto nástrah obáva. Až 73 percent mladých si myslí, že prípadné nebezpečenstvo dokáže včas odhaliť.

Naopak je to u seniorov vo veku nad 65 rokov. Tí sú viac sebakritickí a svoje schopnosti nepreceňujú. Len 20 percent tvrdí, že nástrahy online sveta pozná a každý tretí sa ich obáva. To, že prípadné nebezpečenstvo dokáže včas odhaliť, si myslí len každý druhý z nich. Vyplýva to z prieskumu agentúry Stem/Mark pre mBank.

Mladí začali viac používať internet

Pandémia koronavírusu ovplyvnila používanie moderných informačných technológií aj u Slovákov. Až každý druhý opýtaný uviedol, že internet a moderné komunikačné prostriedky využíva častejšie ako pred pandémiou.

Najväčší nárast je podľa prieskumu vo vekovej kategórii od 15 do 25 rokov, a to až o 80 percent. U respondentov v strednom veku či seniorov je to približne o 40 percent viac.

Až 96 percent Slovákov si myslí, že sa na internete správa väčšinou bezpečne. Najsebavedomejšie vystupuje skupina mladých ľudí. Z nich 27 percent uviedlo, že sa vždy správa na internete bezpečne, zo skupiny seniorov to je len 17 percent.

Starší sú opatrnejší

Zároveň platí, že práve mladí ľudia sú v praxi menej opatrní. Každý tretí totiž občas alebo pravidelne potvrdzuje bez prečítania aj dôležité informácie ako správy z banky, v emaile či na sociálnych sieťach. Zo seniorov takto odpovedalo len 10 percent opýtaných.

Pri menej dôležitých veciach, ako napríklad potvrdzovanie cookies, pozornosť a zodpovednosť mladých klesá ešte výraznejšie. Bez prečítania, o čo presne ide, zaklikne takéto správy občas alebo pravidelne až 84 percent z nich. Naproti tomu, vo vekovej kategórii seniorov je to len 40 percent.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať