Televízia CNN zažalovala Trumpa za zrušenie akreditácie

Donald Trump
Prezident Donald Trump zrušil akreditáciu televízii CNN. Foto: SITA/AP

NEW YORK 13. novembra (WebNoviny.sk) – Americká spravodajská televízia CNN v utorok podala žalobu na administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa za to, že minulý týždeň zrušila akreditáciu pre jej spravodajcu z Bieleho domu Jima Acostu.

Predchádzala tomu búrlivá tlačová konferencia, na ktorej Trump nadával novinárom a pohádal sa s Acostom, ktorého neskôr prezidentova hovorkyňa obvinila, že „vztiahol ruku“ na pracovníčku Bieleho domu, čo však podľa prítomných novinárov ani podľa videozáznamu nebola pravda.

Ďalšie divadlo zo strany CNN

CNN trvá na tom, že dôvodom, prečo Biely dom odobral Acostovi akreditáciu, bolo to, že kládol Trumpovi často nepríjemné otázky, okrem iného aj o jeho radikálnych postojoch v otázkach imigrácie, a tiež o ruskom ovplyvňovaní amerických prezidentských volieb, v ktorých Trump zvíťazil.

„Akreditácia pána Acostu musí byť obnovená, aby všetci zamestnanci médií videli, že majú naďalej slobodu klásť aj nepríjemné otázky, protirečiť predstaviteľom vlády a informovať o vládnej politike americký ľud,“ vyhlásil v utorok právnik Theodore Olson, ktorý pripravoval žalobu televízie CNN na Biely dom.

Ide len o ďalšie divadlo zo strany CNN a my sa budeme proti žalobe dôkladne brániť,“ reagovala na tieto správy hovorkyňa Biele domu Sarah Huckabee Sanders.

Novinári nepristupujú s úctou

Americké médiá minulý týždeň v súvislosti s kauzou zrušenia akreditácie pre Acostu obvinili Biely dom aj z toho, že zmanipuloval video zachytávajúce interakciu tohto novinára s pracovníčkou Bieleho domu, ktorá sa mu snažila na Trumpov popud vytrhnúť z rúk mikrofón. Na videu, ktoré zverejnil Biely dom, podľa mediálnych analytikov ktosi oproti pôvodnému záznamu zrýchlil pohyb Acostovej ruky, tak aby jeho snaha odtlačiť ruku pracovníčky Bieleho domu vyzerala násilne.

Trump však trvá na tom, že s videom, ktoré zverejnila jeho hovorkyňa, nikto nič nerobil, a ide o pôvodný záznam, iba z iného uhla. Prezident zároveň hrozí novinárom, že o akreditáciu v Bielom dome môžu prísť pokojne aj ďalší. Dôvodom je podľa neho to, že novinári „nepristupujú k úradu prezidenta s úctou„.

Trump vynadal Acostovi

Acostovi Biely dom odobral akreditáciu vo štvrtok, deň po tom, ako mu Trump na tlačovej konferencii vynadal a odmietol mu odpovedať na otázky. „To stačilo! Odložte mikrofón!“ zrúkol Trump na Acostu, keď sa ho tento reportér pýtal na ruské ovplyvňovanie volebnej kampane v roku 2016. V tej chvíli k nemu prišla pracovníčka Bieleho domu a pokúšala sa mu vytrhnúť z ruky mikrofón.

Keď prinášate falošné správy, čo CNN prináša často, tak ste nepriateľom ľudu,“ povedal ešte Trump Acostovi. „CNN by sa mala hanbiť, keď vás zamestnáva. Ste drzý a strašný človek. Nemali by ste pracovať pre CNN,“ dodal prezident.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump