Telo Jásira Arafata exhumujú cez tyždeň

Arafat
Foto: SITA/AP

RÁMALLÁH 25. novembra (WEBNOVINY) – Telo palestínskeho lídra Jásira Arafata exhumujú v utorok, aby preverili možnosť, či nebol otrávený. V sobotu to oznámil šéf palestínskeho vyšetrovacieho tímu Tavfík Tiraví.

„Hrobku otvoria 27. novembra a odborníci ten istý deň odoberú vzorky,“ povedal Tiraví novinárom v meste Rámalláh na Západnom brehu. Podľa jeho slov bude v rovnaký deň za slávnostnej ceremónie opätovne pochovaný.

Palestínčania začali 13. novembra práce na otvorení hrobu ich niekdajšieho vodcu, ktorého telesné pozostatky preskúmajú zahraniční odborníci v rámci opätovného zisťovania príčiny jeho smrti.

Postupne by sa mali dostať až k vrstve pôdy zakrývajúcej Arafatovo telo, ktorú však ponechajú na mieste až do príchodu „francúzskych prokurátorov, švajčiarskych expertov a ruských vyšetrovateľov“. Priestory mauzólea sú súčasťou prezidentského sídla v Rámalláhu.

Exhumáciu vykonajú na základe podnetu vdovy po Arafatovi, ktorá spolu s dcérou koncom júla podala vo Francúzsku trestné oznámenie na neznámych páchateľov pre podozrenie, že svetoznámy politik sa stal obeťou vraždy.

Arafat zomrel v roku 2004 za nejasných okolností vo vojenskej nemocnici na predmestí Paríža. Suhá a Zahva Arafatové sa rozhodli podať trestné oznámenie po zistení expertov, že osobné veci dlhoročného bojovníka za práva Palestínčanov sú kontaminované rádioaktívnym polóniom.

Ide pritom o mimoriadne nebezpečný prvok, ktorý sa iba zriedkavo objavuje mimo vojenských a vedeckých kruhov. Podozrenie, že ho mohli použiť aj Arafatovi nepriatelia, zrejme súvisí s prípadom bývalého ruského špióna Alexandra Litvinenka, ktorého v roku 2006 týmto spôsobom otrávili v Londýne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jásir Arafat