Telo Jássira Arafata exhumujú, hľadajú polónium

Arafat
Zosnulého palestínskeho vodu možno otrávili. Foto: SITA/AP

ZÜRICH 4. júla (WEBNOVINY) – Zástupcovia Palestínskej samosprávy chcú exhumovať telo bývalého lídra a nositeľa Nobelovej ceny mieru Jássira Arafata.

Reagujú tak na najnovšie závery vyšetrovateľov, ktorí na osobných Arafatových veciach našli stopy rádioaktívneho polónia.

S exhumáciou ešte musia súhlasiť Arafatovi rodinní príslušníci, nepredpokladá sa ale, že by mali voči tomu námietky. Hlavný palestínsky vyjednávač s Izraelom Saíb Irikát už v tejto súvislosti vyzval na zriadenie tímu medzinárodných expertov.

Médiá uviedli, že Arafatova vdova Suha už požiadala o exhumáciu manželovho tela za účelom ďalších testov. „Moslimský a arabský svet sa musí dozvedieť pravdu,“ povedala.

O šokujúcom náleze informoval Inštitút rádiofyziky vo švajčiarskom meste Lausanne, ktorý prípad vyšetroval niekoľko mesiacov. Klinické symptómy opísané v Arafatových lekárskych správach neodzrkadľovali prítomnosť polónia, a nie je preto možné jednoznačne povedať, či bol palestínsky líder otrávený, alebo nie.

Arabská televízna stanica al-Džazíra uviedla, že inštitút skúmal veci, ktoré mu dala Arafatova vdova. Išlo o šaty, zubnú kefku a šatku. Otrava polóniom bola stanovena ako príčina smrti aj v prípade vraždy bývalého ruského špióna Alexandra Litvinenka v Londýne v roku 2006.

Môžem potvrdiť, že sme namerali nevysvetliteľné, zvýšené množstvo polónia 210 vo veciach pána Arafata, ktoré obsahovali škvrny biologických tekutín,“ uviedol riaditeľ inštitútu Francois Bochud.

Podľa jeho slov je jediným spôsobom, ako tieto zistenia potvrdiť, exhumácia tela palestínskeho vodcu. „Musíme to však spraviť rýchlo, pretože polónium sa rozkladá, takže ak budeme čakať pridlho, tak možný dôkaz dozaista zmizne,“ povedal Bochud pre al-Džazíru.

Arafat zomrel v roku 2004 v nemocnici vo Francúzsku na náhle ochorenie, ktoré miatlo lekárov. Presnú príčinu smrti dodnes nestanovili, čo viedlo k špekuláciám, že mohol byť otrávený.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jásir Arafat