Témami kampane v Prešovskom kraji boli doprava i riešenie rómskej problematiky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
PREŠOV: Otvorenie I/68 Prešov odb.Škultétyho –ZVL
Pohľad na I/68 Prešov odb.Škultétyho – ZVL Prešov, ktorá by mala urýchliť cestu cez Prešov smerom do Košíc. Prešov, 13. júl 2017. Foto: SITA/Viktor Zamborský.

PREŠOV 3. novembra (WebNoviny.sk) – Zlepšenie cestnej infraštruktúry a znižovanie medziregionálnych rozdielov boli hlavnými témami kampane do nadchádzajúcich volieb do orgánov vyšších územných celkov (VÚC) v Prešovskom kraji.

Obe témy súvisia aj s riešením vysokej miery nezamestnanosti oproti ostatným krajom. Dostatok práce je podľa kandidátov zárukou toho, aby ľudia z východu Slovenska nemuseli opúšťať rodiny či sťahovať sa za zamestnaním.

Prelink.jpg

 

Dobudovanie obchvatu krajského mesta

Prilákanie investorov a zníženie nezamestnanosti by chceli dosiahnuť viacerí kandidáti. Úzku spojitosť ale vidia v dobudovaní potrebnej cestnej infraštruktúry a v napojení na diaľničnú sieť. Za dôležité považujú v spolupráci so štátom dobudovanie obchvatu krajského mesta, ale aj doriešenie financovania výstavby R4.

Kraj má vo svojej pôsobnosti tiež najrozsiahlejšiu sieť ciest II. a III. triedy, spravuje vyše 2 400 kilometrov ciest. V oblasti vzdelávania dominovala pred voľbami téma regionálneho duálneho vzdelávania. Niektorí kandidáti sa zamerali aj na riešenia rómskej problematiky a skúsili navrhnúť možné východiská. V tejto súvislosti sa tradičnou témou stali aj obavy z kupovania rómskych hlasov v osadách.

V severovýchodnej časti kraja do kampane vstúpila aj situácia vo svidníckej nemocnici, ktorá sa nedostala do zoznamu tých, ktoré budú môcť čerpať eurofondy napríklad na budovanie urgentných príjmov. Hovorilo sa tiež o využití potenciálu PSK v oblasti cestovného ruchu, keďže kraj má množstvo zaujímavostí, ako sú Solivarské opálové bane, Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach, drevené sakrálne kostolíky, množstvo minerálnych prameňov a kúpeľov, ale aj Tatry, Pralesy Polonín či viaceré hrady – Ľubovniansky, Kežmarský i Spišský a tiež historické mestá. K turistickým atrakciám sa nedávno zaradil aj chodník korunami stromov v Bachledovej doline.

11 kandidátov na predsedu

Prešovský kraj má rozlohou 8 973 kilometrov štvorcových a je po Banskobystrickom kraji druhým najväčším na Slovensku. Počtom obyvateľov, vyše 822-tisíc, drží Prešovský kraj celoslovenské prvenstvo. Sídlom kraja je tretie najväčšie mesto Slovenska – Prešov. Hustota zaľudnenia v kraji je po Banskobystrickom kraji druhá najnižšia. Administratívne sa kraj delí na 13 okresov, je v ňom 665 obcí, z toho má 23 štatút mesta.

Úrad PSK má v zriaďovateľskej pôsobnosti 80 školských zariadení, 26 kultúrnych zariadení a 26 zariadení sociálnej starostlivosti. Nemá v priamej zriaďovateľskej pôsobnosti žiadne zdravotnícke zariadenie, ale je zakladateľom Ľubovnianskej nemocnice, n. o. a má dosah na poskytovanie zdravotníckej starostlivosti v zariadeniach spoločnosti Prešovské zdravotníctvo a.s., kde patria nemocnice vo Vranove nad Topľou, Humennom, Svidníku a Stropkove.

O post predsedu PSK sa v nadchádzajúcich voľbách uchádza 11 kandidátov, o poslanecký post v 62-člennom zastupiteľstve zabojuje v 13-tich volebných obvodoch presne 500 uchádzačov. Voľby do orgánov samosprávnych krajov sa uskutočnia v sobotu 4. novembra od 7:00 do 22:00.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)