Tender na prevoz mŕtvol ušili na mieru, tvrdí Lipšicova NOVA

Mŕtvola
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 15. mája (WEBNOVINY) – Hnutie NOVA má podozrenie, že tender na prepravu mŕtvych tiel, ktorý vyhlásil začiatkom mája Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) je šitý na mieru konkrétnemu uchádzačovi. Podľa nezaradenej poslankyne Jany Žitňanskej je jedna zo súťažných podmienok diskriminačná, nakoľko ju spĺňa len jedna spoločnosť.

Kritizovaná podmienka hovorí o tom, že uchádzač už v minulosti musel zrealizovať aspoň tri zákazy, každú v minimálnej hodnote aspoň 90 tisíc eur bez DPH, predmetom ktorých bolo poskytnutie dopravných služieb. Žitňanská pritom podotýka, že v Bratislavskom kraji pôsobí aspoň 20 firiem, ktoré sa takouto činnosťou zaoberajú a mohli by sa do tendra zapojiť, ak by tam nebola spomínaná podmienka.

Cynický biznis cez mŕtvoly

Úrad túto službu obstaráva aj pre Univerzitnú nemocnicu Bratislava (UNB). Predmetom zákazky je zabezpečenie prepravy mŕtvych z miesta úmrtia na výkon pitvy v rámci Bratislavského samosprávneho kraja a prevoz mŕtvych z UNB do chladiacich zariadení v hlavnom meste. Jej predpokladaná hodnota je 448 tisíc eur eur bez DPH, suma je prepočítaná na štyri roky.

„Pri takto nastavených podmienkach vychádza cena za jeden prevoz na 75 eur, čo je dvojnásobok ceny bežného prevozu pohrebnou službou,“ skonštatovala Žitňanská s tým, že pri riadnej súťaži by UNB mohla ušetriť polovicu nákladov, čo je 200 tis. eur.

NOVA vyzvala ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, aby skontrolovala tender v ÚDZS a UNB, zasadila sa o vyškrtnutie tejto podmienky zo súťažných podkladov a zabezpečila transparentnú súťaž, do ktorej sa budú môcť prihlásiť viaceré spoločnosti a nielen jedna.

„Ak to pani ministerka zdravotníctva neurobí, bude to dôkaz, že jej takýto cynický biznis aj cez mŕtvoly neprekáža,“ povedala nezaradená poslankyňa.

Ministerstvo zdravotníctva
Foto: SITA/Diana Černáková Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková.

Úrad sa bráni

Úrad sa bráni. Jeho hovorkyňa Soňa Valášiková tvrdí, že postupovali v rámci stanovenia podmienok účasti týkajúcich sa technickej alebo odbornej spôsobilosti nediskriminačne a v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. Podmienky sú podľa ÚDZS stanovené primerane, a to vzhľadom na rozsah 448-tisícovej zákazky.

„Stanovením podmienok v tomto rozsahu úrad má za cieľ výber kvalitného a dostatočne skúseného poskytovateľa služieb obdobného charakteru, ako je predmet zákazky,“ uviedla Valášiková, pričom dodala, že spôsob prepravy je špecifikovaný dostatočne široko a umožňuje zapojenie sa subjektov z celého Slovenska.

Úrad zároveň informoval, že plánuje ďalšie tendre na prevoz mŕtvych, ktoré sa budú realizovať po jednotlivých krajoch. Finančný limit zákazky však bude nižší. „Pôjde o zadávanie podlimitných zákaziek, čo sú zákazky do 200 tisíc eur bez DPH,“ informovala Valášiková.

Univerzitná nemocnica v reakcii na tvrdenia hnutia NOVA pripomína, že tender vyhlásil ÚDZS a týka sa celého Bratislavského kraja. „UNB sa ostro ohradzuje voči obvineniam, ktoré zazneli na tlačovej besede. Považuje ich za vykonštruované a zavádzajúce,“ reagovala hovorkyňa nemocnice Petra Stano-Maťašovská.

Rezort zdravotníctva odkázal, že podmienky tendra preverí na stretnutí s odbornými zástupcami všetkých zúčastnených strán.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNOVA Nová väčšinaÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou