Tento muž zastrelil v Tunisku 38 ľudí, miloval tanec a párty

Sajfedín Rezgul, 23-ročný študent, pripravil v Tunisku o život 38 ľudí. Polícia ho zastrelila. Foto: SITA/AP

TUNIS 27. júna (WEBNOVINY) – Tuniskom v piatok otriasol teroristický útok. Väčšina z doterajších 39 obetí útoku osamelého strelca na pláži tuniského letoviska Sousse boli podľa vyjadrenia premiéra Habíba Sída Briti. Medzi obeťami je aj útočník.

K zodpovednosti za útok v hoteli Imperial Marhaba sa prihlásili militanti Islamského štátu. Oznámili, že páchateľ bol džihádista známy pod menom Abú Jahja Kajravání, informovala skupina SITE, monitorujúca aktivity islamských extrémistov na internete. V skutočnosti sa volá Sajfedín Rezgul.„Náš brat, vojak kalifátu, sa napriek bezpečnostným opatreniam dostal k svojmu cieľu a zabil 40 nevercov,“ uvádza sa v stanovisku džihádistov zverejnenom na internetovej sociálnej sieti Twitter.

Obrazom: Teroristi zaútočili na tuniské letovisko, zomreli desiatky ľudí

Väčšina z obetí sú Briti

„Mŕtvi sú Briti, Nemec a Belgičan, ale väčšina z nich je britská,“ povedal v noci nadnes reportérom tuniský premiér. Tuniské ministerstvo zdravotníctva v sobotu ráno potvrdilo občianstvo 10 z 38 obetí útoku. Zisťovanie totožnosti je sťažené tým, že väčšina obetí bola na pláži len v plavkách a nemala pri sebe doklady. Ministerstvo uviedlo, že ôsmi boli Briti, jeden Belgičan a jeden Nemec. Írska vláda potvrdila jednu írsku obeť, ktorá pracovala ako zdravotná sestra, napísala agentúra AP. Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius vyhlásil, že medzi obeťami nie je žiaden Francúz. Telá všetkých obetí prevážajú do Tunisu, kde sa uskutoční ich úradná identifikácia.

Riaditeľ hotela Imperial Marhaba povedal, že pred útokom mali obsadené tri štvrtiny izieb. „Dnes nemáme žiadneho klienta, ale personál tu zostáva. Toto leto bude ťažké, ale veríme v lepšie časy,“ uviedol podľa AP riaditeľ hotela Muhammad Bišíur.

Zranených je 39 ľudí, z ktorých 21 už z nemocnice prepustili. Agentúra AP spresnila, že 18 ľudí zostáva v nemocnici na pozorovaní. Stav dvoch z nich je kritický. Medzi zranenými je sedem Tunisanov, 25 Britov, traja Belgičania a po jednom občanovi Nemecka, Ruska a Ukrajiny. Jeden zranený zatiaľ nebol identifikovaný, uviedla AP.

Vrah miloval break-dance a večierky

Predbežné vyšetrovanie ukázalo, že strelec pochádzal z dediny v chudobnej centrálnej oblasti Tuniska a nikdy nebol v zahraničí, citovala tuniského premiéra agentúra AP. Síd povedal, že Sajfedín Rezgul prišiel do Sousse z mesta Gáfúr v guvernoráte Siliana a bol študentom univerzity v meste Kairouan považovanom za jedno z centier saláfistov v Tunisku. Až do činu na seba úrady nikdy neupozornil.

Bezpečnostný zdroj, ktorý citovala agentúra Reuters, uviedol, že Rezgul bol dobrý študent, pochádzal zo stabilnej rodiny, rád chodil na večierky a miloval break-dance. Podobne ako ďalší tuniskí džihádisti sa podľa všetkého dostal do styku s extrémistami asi pred šiestimi mesiacmi. Útočník oblečený ako turista zaútočil na dovolenkárov na pláži a pri bazéne zo samopalu typu Kalašnikov, ktorý mal ukrytý v slnečníku. Polícia ho zastrelila.

Dovolenkári odlietajú domov, vynimkou sú Česi

Letisko v tuniskom meste Hammamet (Hammámát) prijalo opatrenia na plynulé odbavenie turistov, ktorí sa po útoku rozhodli ukončiť svoj pobyt a odcestovať domov. Hovorca letiska v Hammamete Muhammad Walíd bín Ghaším uviedol, že z naplánovaných 15 mimoriadnych letov sa deväť už uskutočnilo, pričom lietadlá do vlasti prepravili asi 1400 cestujúcich. Spresnil, že po útoku sa v letovisku rozhodlo zostať najmenej 1000 dovolenkárov.

Tunisko bolo v uplynulých rokoch obľúbenou turistickou destináciou nemeckých turistov. Cestovná kancelária TUI však informovala, že viac ako 300 zákazníkov, ktorí si zakúpili zájazdy, svoje rezervácie v Tunisku zrušilo, pričom väčšina z nich požiadala o možnosť výmeny za zájazd v inej krajine. Už v piatok večer TUI prepravila do vlasti prvých 80 dovolenkárov z Nemecka, ďalších asi 120 sa vráti počas tohto víkendu.

Britskí touroperátori Thomas Cook a cestovná kancelária First Choice vyslali v sobotu do Tuniska desať lietadiel, aby evakuovali svojich zákazníkov. Cestovné kancelárie v Dánsku, Švédsku a Nórsku oznámli, že zastavili pre zvyšok sezóny všetky turistické cesty do Tuniska.

Z vyše 3000 českých turistov prejavilo o predčasný návrat do vlasti do 30 ľudí. Českej televízii to povedal hovorca Asociácie cestovných kancelárií Jan Papež. Čechom, ktorí mali do Tuniska odcestovať, ponúkajú niektoré cestovné kancelárie výmenu zájazdu alebo možnosť vrátenia peňazí. České ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ na rozdiel od Slovenska vyslanie vládneho špeciálu pre dovolenkárov neplánuje. Oficiálne tiež nemá potvrdené, či medzi obeťami nebol žiaden Čech. Podľa hovorkyne ministerstva „stále ešte nie sú stopercentne identifikované všetky obete“.

ČT24 cituje Stanislava Zímu z cestovnej kancelárie Exim Tours, ktorý povedal, že majú priamo v letovisku Sousse 600 až 700 klientov. Vrátiť domov sa však zatiaľ rozhodla iba jedna rodina a podobná je situácia aj u ďalších českých cestoviek.

Tuniská vláda povoláva zálohy na ochranu turistov a citlivých miest

Tuniská polícia v sobotu na člnoch patrolovala pozdĺž pobrežia v oblasti útoku. Na plážach hliadkovali policajti na koňoch. Úsek pláže, kde došlo k útoku, je ešte stále ohradený policajnými páskami a strážia ho muži v civile. Mnohí turisti tam však priniesli kvety.

Tuniská vláda oznámila, že prijme mimoriadne bezpečnostné opatrenia, a to najmä v turistických oblastiach a archeologických lokalitách.

Ako vysvetlila agentúra Reuters, stane sa tak v snahe zachrániť cestovný ruch, ktorý je pre Tunisko kľúčovým zdrojov príjmov. V súlade s plánom tuniskej vlády budú ešte v tejto letnej sezóne vo všetkých hoteloch a pozdĺž tuniského pobrežia rozmiestnení príslušníci ozbrojených zložiek určení na ochranu turistov.

Tuniský premiér Habíb Síd okrem toho uviedol, že horské oblasti krajiny, ktoré sú označované za bašty islamistických ozbrojencov, budú vyhlásené za uzavreté vojenské zóny, čím sa uľahčí boj vládnych síl proti podozrivým extrémistom. V záujme posilnenia bezpečnosti v krajine budú do služby povolaní aj záložníci.

Premiér Síd ďalej oznámil, že v Tunisku budú rozpustené všetky nepovolené politické strany a združenia, čím mal podľa agentúry Reuters na mysli najmä skupiny šíriace radikálny islam. Už v noci na sobotu vláda oznámila, že v priebehu týždňa hodlá zatvoriť 80 mešít, ktoré sú mimo štátnej kontroly, kvôli tomu, že v nich dochádza k podnecovaniu násilia.

Merkelová podala Tunisku pomocnú ruku

V súvislosti s piatkovým útokom nemecká kancelárka Angela Merkelová telefonicky hovorila s tuniským prezidentom Bádžím Káidom Sabsím, pričom ho ubezpečila o podpore a odhodlaní spoločne bojovať s terorizmom. Vo vyhlásení Merkelovej úradu sa bez bližšieho spresnenia uvádza, že Nemecko sa chce sústrediť na podporu ochrany hraníc Tuniska.

Tunisko sa v posledných týždňoch snaží prilákať turistov po tom, ako ranu cestovnému ruchu zasadil útok z 18. marca, keď dvojica islamistov vyzbrojená samopalmi typu Kalašnikov zaútočila na vyhľadávané múzeum Bárdú (Bardo) v Tunise. O život pritom prišlo 21 turistov, prevažne z Nemecka, Poľska, Španielska a Talianska, ako aj jeden policajt.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová