Teológovia, publicisti aj politik odsúdili trestné oznámenie na Havrana za jeho článok

Michal Havran
Publicista a moderátor Michal Havran. Foto: archívne, SITA/Peter Rusko.

BRATISLAVA 4. júla (WebNoviny.sk) – Konanie advokátskej kancelárie Čarnogurský ULC s.r.o., považuje viac ako dvadsať signatárov, medzi ktorými sú aj teológovia, publicisti či politik, za útok na slobodu prejavu, zastrašovanie a zneužívanie právnej ochrany náboženského vyznania.

Advokátska kancelária Jána Čarnogurského ml. podala v utorok trestné oznámenie na Michala Havrana za jeho článok „Pošlite Kuffu do cirkusu“. Podľa advokátskej kancelárie Havran obsahom článku verejne hanobil katolícke náboženstvo, vieru a jej predstaviteľov.

Výzva predstaviteľom rímskokatolíckej cirkvi

V stanovisku, ktoré agentúre SITA poslal evanjelický teológ Ondrej Prostredník, signatári konštatujú, že náboženské inštitúcie a skupiny veriacich sa nemôžu odvolávať na ochranu náboženského vyznania, ak sú terčom spoločenskej kritiky.

„Vyzývame predstaviteľov rímskokatolíckej cirkvi aj jej angažovaných veriacich, aby sa dištancovali od krokov, ktoré smerujú k neprimeranému obmedzovaniu a sankcionovaniu iných názorov. Naša spoločnosť potrebuje cirkvi, ktoré dôveryhodne obhajujú práva zraniteľných jednotlivcov a skupín, a ktoré namiesto strachu z nového kultivujú schopnosť orientovať svojich veriacich v rýchle sa meniacom prostredí. Z týchto dôvodov považujeme krok advokátskej kancelárie Čarnogurský ULC s.r.o. za škodlivý pre spoločnosť, pre cirkvi a pre dôveryhodnosť veriacich vôbec,“ uvádza sa v stanovisku dvadsiatky osobností.

Slobodná diskusia o vážnych otázkach

Slovenská spoločnosť podľa signatárov po rokoch konečne začína slobodne diskutovať o vážnych hodnotových otázkach.

„Učíme sa otvorene a s rešpektom hovoriť o budúcom smerovaní našej krajiny a ako veriaci i ľudia bez otvorenej náboženskej príslušnosti sa chceme zodpovedne zúčastňovať spoločenského dialógu na bioetické a spoločensko-etické témy, a tam je priestor aj pre expresívne vyjadrenia. Expresívna forma vyjadrovania Mariána Kuffu (rímskokatolícky kňaz, pozn. SITA) je všetkým zrejmá. Odmietame kroky, ktoré siahajú po trestných oznámeniach s cieľom zastrašiť tých, čo sa do tejto diskusie púšťajú a znemožniť tak potrebnú verejnú diskusiu. Ak inštitúcie cirkví len s rozpakmi a rozporuplne reagujú na zneužívanie zložitých etických tém extrémistami, nemôžu sa čudovať, že ich nebezpečný alibizmus niekto pomenuje označeniami, ktoré sa ich dotknú,“ konštatujú signatári.

Pod stanovisko sa podpísal aj Štefunko

Pod stanovisko k podaniu trestného oznámenia na Havrana sa podpísali evanjelickí teológovia Ondrej Prostredník, František Ábel, teológovia Miroslav Kocúr a Samuel Jezný, evanjelickí farári Jakub Pavlús a Anna Polcková, starokatolícky kňaz Martin Kováč, kazateľ a spisovateľ Daniel Pastirčák, ale aj filozof Egon Gál, politik Ivan Štefunko či historik Miloslav Szabo a ďalší.

V stanovisku uviedli, že Michal Havran je teológ, ktorý sa venuje typológii apokalyptického a mileniaristického myslenia.

„Vo svojom texte odhaľuje spoločensky škodlivé a nebezpečné prvky tohto myšlienkového smeru vo vystupovaní Mariána Kuffu. Zároveň s publicistickým nadsadením nastavuje zrkadlo malej ochote oficiálnych predstaviteľov rímskokatolíckej cirkvi primerane interpretovať symbolické slová a vystupovanie Mariána Kuffu v sprievode poslanca fašistickej strany ĽSNS Milana Mazureka. Marián Kuffa vo svojich vystúpeniach rád hovorí o perzekúcii, ktorá mu hrozí za jeho názory. Zatiaľ nie je známe, že by na neho niekto podal trestné oznámenie s cieľom obmedziť jeho slobodu prejavu. Teraz je však známe, že za otvorenú kritiku jeho názorov už trestné oznámenia padajú,“ píše sa v stanovisku osobností.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan ŠtefunkoMarián KuffaMichal Havran