Terajší druhý pilier chcú zachovať desiatky tisíce Slovákov

Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/AP

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) – Petíciu opozičných strán SDKÚ-DS, SaS a Most-Híd za zachovanie 9-percentnej výšky príspevkov do druhého dôchodkového piliera zatiaľ podpísalo takmer 30-tisíc ľudí.

Na pondelkovej tlačovej besede o tom informoval predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. „Akonáhle prekročíme hranicu 100 tisíc, spĺňame podmienku na to, aby bola petícia zaradená na rokovanie Národnej rady a aby ju parlament prerokoval,“ povedal Kaník.

Dve opozičné riešenia ako neznižovať príspevky

Šéf klubu SDKÚ-DS pripomenul, že SDKÚ-DS strane Smer-SD ponúkla dve možné riešenia ako alternatívu k znižovaniu príspevkov do sporivého piliera, ktoré by zabezpečili zníženie deficitu verejných financií o 900 miliónov eur.

Prvou je vytvorenie štátnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti, vďaka čomu by sa presunula časť prostriedkov z druhého piliera do okruhu verejných financií. „Tieto úspory nebudú minuté na potreby vlády, ako to plánuje súčasná vláda, ale budú investované do konkrétnych aktív, budú vytvárať rezervy,“ povedal Kaník. V čase, keď sporiteľ pôjde do penzie alebo zomrie počas sporenia, štát tieto prostriedky jemu alebo jeho pozostalým vyplatí a spolu s úsporami v súkromných dôchodkových spoločnostiach budú slúžiť na výplatu dôchodku z druhého piliera.

Ako druhé možné riešenie ponúka Kaník príklad Poľska a Litvy, ktoré s Európskou komisiou rokujú o nezapočítavaní prostriedkov uložených v druhom pilieri do deficitu verejných financií. „Neprispievajú k deficitu, sú to rezervy, ktoré krajina odkladá na budúcnosť svojich ľudí,“ dodal Kaník. Znižovanie príspevkov do druhého piliera totiž podľa neho nie je konsolidačným opatrením. „Je to protikonsolidačné opatrenie, prináša omnoho vyššie výdavky už v blízkej budúcnosti do okruhu verejných financií a zaťažuje krajinu,“ dodal Kaník.

Zníženie o päť percent

Príspevok do druhého dôchodkového piliera sa zníži zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy. Po minulotýždňovom rokovaní Rady solidarity a
Kažimír
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

rozvoja to uviedol premiér Robert Fico.

Stane sa tak podľa neho asi už od začiatku októbra tohto roka. Sporitelia si však budú môcť z vlastných čistých príjmov doplácať ďalšie dve percentá, o ktoré sa im zníži základ dane. „Máme šokujúce analýzy, ktoré potvrdzujú, do akej miery je nevýhodný druhý pilier a ako sú znehodnocované peniaze a aká je perspektíva,“ povedal premiér.

Rozhodnutie o znížení príspevkov do kapitalizačného piliera je preto podľa neho veľmi správne. „Robíme ho predovšetkým kvôli konsolidácii celého dôchodkového systému, o ktorom samotná Rada solidarity a rozvoja povedala, že je finančne neudržateľný,“ povedal Fico.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľudovít KaníkRobert Fico