Terorista Abdeslam mal byť vlani tri týždne na Slovensku

Abdeslam Salah
Abdeslam Salah Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 6. apríla (WebNoviny.sk) – Parížsky atentátnik Salah Abdeslam sa mal vlani zdržiavať na území Slovenska. Pre portál Aktuality.sk to potvrdili dva nezávislé zdroje z prostredia rezortu vnútra. Rezort vnútra oficiálne informáciu o Abdeslamovi nekomentoval. Pri novembrových teroristických útokoch v Paríži zahynulo 130 ľudí. Abdeslan je jeden z ich strojcov a na Slovensku bol podľa portálu tri týždne v lete, teda ešte pred útokmi v Paríži. Ubytovaný mal byť v jednom z nitrianskych penziónov.

Informácia prišla od zahraničných tajných služieb

Informácia o tom, že hľadaný terorista sa zdržiaval na našom území, prišla od zahraničných tajných služieb. Abdeslamovým kontaktom na Slovensku je údajne jeho rodinný príbuzný, ktorý sa oženil so Slovenkou. Identitu oboch redakcia Aktuality.sk pozná. Abdeslamov príbuzný má byť Iračan, pôvodom z Mosulu.

Na jeho pozvanie mohol prísť na naše územie atentátnik z Paríža, domnievali sa zahraničné tajné služby. Práve po Abdeslamovi pátrali podľa informácií portálu slovenskí policajti aj pri veľkom nočnom záťahu v novembri minulého roka. Domové prehliadky vtedy robili v Nitre, v jej okolí a v niekoľkých ďalších mestách.

Obrazom: Teroristické útoky v Paríži

Tento Francúz marockého pôvodu je momentálne v rukách belgickej polície. Zadržala ho v bruselskej štvrti Molenbeek, ktorá je označovaná aj ako liaheň teroristov. Belgickým vyšetrovateľom pri výsluchu potvrdil, že podľa pôvodných plánov mal byť jedným zo samovražedných atentátnikov na národnom štadióne Stade de France na parížskom predmestí Saint-Denis. Napokon si to však rozmyslel. Priznal tiež, že pre útočníkov zabezpečil autá a hotelové izby. Súdený by mal byť vo Francúzsku, pripomína portál.

Minister vnútra Robert Kaliňák v stredu nechcel konkretizovať, či Abdeslam bol vlani v lete na Slovensku. „Myslím si, že informácia, ktorú máte z médií, nie je úplne presná a my ju nebudeme konkretizovať,“ povedal šéf rezortu vnútra po rokovaní vlády. S informáciou podľa neho pracovali pred viac ako šiestimi mesiacmi.

Informácia, či bol Abdeslam na Slovensku, nie je podľa Kaliňáka ani úplne potvrdená, no ani vyvrátená, a to ani zo strany ministerstva. V článku na portáli sa tiež písalo, že atentátnik by mal mať na Slovensku príbuzného, ani táto informácia však nie je podľa ministra vnútra úplne pravdivá. „Pracovali sme s každou informáciou, ktorá k nám prišla ako vierohodná a hlavne v citlivých prípadoch pracujeme s informáciou ako s overenou, nenechávame to na náhodu, či sa to možno potvrdí alebo nepotvrdí,“ povedal šéf rezortu.

Slovensko však v tom čase nebolo podľa jeho slov vystavené priamemu nebezpečenstvu. Venujú sa v rámci boja proti terorizmu najmä monitoringu toku a pohybu nebezpečných látok a zbraní. Ľudia sa môžu podľa Kaliňáka v prípade zbraní a nebezpečných látok meniť, preto je dôležité, aby mali o tom prehľad. „Pretože samotný človek môže maximálne rozprávať, pokiaľ nemá tieto veci k dispozícii, nie je schopný spáchať útok,“ zdôraznil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert KaliňákSalah Abdeslam