Teroristi chcú zabíjať vysoko toxickým jedom

Semená
Al-Kájda sa snaží podľa americkej tajnej služby získať väčšie množstvá semien ricínu obyčajného, ktoré sú smrteľne jedovaté. Foto: Ilustračné foto SITA, AP

WASHINGTON 13. augusta (WEBNOVINY) – Teroristická sieť al-Kájda sa snaží vyrobiť vysoko toxický jed ricín, ktorý by použila pri útokoch na Spojené štáty. Informuje o tom denník New York Times s odvolaním sa na tajné správy spravodajských služieb.

Jemenská odnož al-Kájdy sa podľa nich snaží získať väčšie množstvá semien ricínu obyčajného, ktoré sú smrteľne jedovaté a z ktorých sa získava ricín. Tajné služby majú dôkazy, že členovia teroristickej siete chcú presunúť získané semená a ďalšie látky nutné na výrobu ricínu do úkrytu v jemenskej provincii Šabvá.

Al-Kájda chce podľa tajných služieb vyrobiť jed, zabaliť ho do výbušniny a tú potom odpáliť v uzavretých priestranstvách ako nákupné stredisko, letisko či železničná stanica.

Do krvného obehu sa ricín dostane vdýchnutím a smrteľná dávka je už 500 mikrogramov. Jemenskí teroristi využívajú nestálu politickú situáciu, ktorá zavládla v krajine, čo im umožňuje rozširovať pole svojej pôsobnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom