Teroristi na zozname pasažierov egyptského lietadla neboli

EgyptAir
Lietadlo typu Airbus A320 s 56 pasažiermi sa stalo terčom únosu počas vnútroštátneho letu z Alexandrie do Káhiry. Sajf ad-Dín Mustafá prinútil pilotov pristáť na letisku v cyperskej Larnake. Larnaka, 29. marec 2016. Foto: SITA/AP

Káhira 20. mája (WebNoviny.sk) – Traja európski bezpečnostní predstavitelia v piatok oznámili, že zoznam cestujúcich v havarovanom lietadle spoločnosti EgyptAir neobsahoval žiadne známe mená zo súčasných zoznamov sledovaných teroristov.

Zoznamy teroristov často využívajú európske aj americké spravodajské či policajné orgány, dodali nemenovaní bezpečnostní predstavitelia. Súpis mien cestujúcich prenikol na internet, ale spoločnosť EgyptAir ho oficiálne nepotvrdila, uviedla v piatkovej správe svetová agentúra AP.

Analytik pochybuje

Let 804 z Paríža do Káhiry so 66 ľuďmi na palube zmizol vo štvrtok skoro ráno nad južnou oblasťou Stredozemného mora. Predstavitelia oznámili, že v tejto oblasti mora boli spozorované niektoré trosky lietadla a palivová škvrna.

Analytik zameraný na terorizmus Shiraz Maher z londýnskeho Medzinárodného centra pre štúdium radikalizácie, ktorý je v kontakte s členmi extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) a s ďalšími džihádistickými skupinami, povedal, že sa neobjavili „žiadne dôveryhodné ani čiastočne dôveryhodné“ prihlásenia sa militantov k zodpovednosti za haváriu letu 804.

Teroristi by sa pochválili

Maher informoval, že IS zverejnil vo štvrtok 20-minútové video o tom, ako plánuje dobyť Indiu. Analytik dodal, že „ak sa na páde lietadla podieľali, bolo by zvláštne, keby zverejnili takéto video, a nepochválili by sa radšej haváriou“. Maher vysvetlil, že Islamský štát aj odnože al-Káidy sa v minulosti rýchlo prihlásili k zodpovednosti za iné havárie lietadiel – podľa Maherových slov však vrak lepšie napovie, či pád stroja súvisí s terorizmom.

Analytik tiež povedal, že by bolo mimoriadne nezvyčajné, keby sa terčom stalo lietadlo s väčšinou moslimských pasažierov. To totiž ukázal zoznam pasažierov osudného letu, ktorý prenikol na internet.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EgyptAir