Teroristi v Iraku získali jadrový materiál, môžu ho použiť

Irak
Poslanci sú pod nátlakom, aby sa urýchlene dohodli na novej vláde, ktorá by sa mohla postaviť proti militantnom. Foto: SITA/AP

VIEDEŇ 10. júla (WEBNOVINY) – Islamistickí povstalci v Iraku sa podľa údajov irackej vlády dostali k jadrovému materiálu pochádzajúcemu z výskumu univerzity v Mósule na severe krajiny. Vláda v liste zaslanom Organizácii Spojených národov zároveň požiadala medzinárodné spoločenstvo o pomoc pri „odstránení nebezpečenstva, že teroristi materiál použijú v Iraku alebo na inom mieste“.

Materiál je nízkej kvality

Takmer 40 kilogramov zmesi uránu bolo uložených v sklade univerzity v Mósule, napísal veľvyslanec Iraku pri OSN Muhammad Alí al-Hakím generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi v liste s dátumom 8. júla. „Teroristické skupiny sa dostali k jadrovému materiálu na miestach, ktoré už nekontroluje vláda. Tento materiál sa môže použiť na výrobu zbraní hromadného ničenia,“ varoval.

Americké vládne kruhy však vravia, že ide o neobohatený urán, z ktorého nie je možné vyrobiť zbrane. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) so sídlom vo Viedni takisto uviedla, že materiál, ktorý majú v rukách povstalci, je „nízkej kvality“, a preto nepredstavuje vážnu bezpečnostnú hrozbu. Hovorca MAAE Gill Tudor vo štvrtok povedal, že agentúra je v kontakte s irackou vládou a snaží sa získať ďalšie informácie.

https://www.youtube.com/watch?v=dbQhJwrYBIc

Bagdad nepustí nákladné lietadlá do kurdských miest

Úrady v Bagdade zastavili lety nákladných lietadiel do kurdských miest Arbíl a Sulaimaníja. Stalo sa tak v dôsledku eskalujúceho konfliktu medzi šiitskou centrálnou vládou a kurdskými lídrami. „V súčasnosti sme zastavili dovoz nákladov do Arbílu a Sulaimaníje až do ďalšieho odvolania,“ uviedol šéf irackého civilného letectva Nássir Bandár pre agentúru Reuters.

Podľa jeho slov preprava pasažierov ostala nezasiahnutá. Už v stredu iracký premiér Núrí al-Málikí oznámil, že Kurdmi kontrolované mesto Abríl sa stalo operačnou základňou skupiny Islamský štát v Iraku a Levante, ktorá obsadila rozsiahle časti na severe a západe Iraku v júni.

Politický blok irackých Kurdov, ktorý bol súčasťou doterajšej vlády premiéra al-Málikího, vo štvrtok oznámil pozastavenie účasti na vládnych zasadnutiach. Urobil tak deň po tom, ako al-Málikí obvinil do značnej miery autonómny kurdský región v severnej časti krajiny z poskytovania útočiska sunnitským povstalcom.

Tí bojujú proti centrálnemu vedeniu na čele s väčšinovými šiitmi a od začiatku júna prevzali kontrolu nad rozsiahlymi územiami. Al-Málikího vláda je dlhodobo terčom kritiky za údajnú diskrimináciu sunnitov i Kurdov. Premiér svoje obvinenie nepodložil žiadnymi dôkazmi, zatiaľ čo samotní Kurdi napomáhanie povstalcom popierajú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Muhammad AliNúrí al-Málikí