Terorizujú nás, obvinil veriteľov grécky minister financií

Janis Varoufakis
Grécky minister financií Janis Varoufakis. Foto: Archívne, SITA/AP

ATÉNY 4. júla (WEBNOVINY) – Grécky minister financií Janis Varufakis v sobotu obvinil veriteľov, že sa pokúšajú „terorizovať“ Grékov, aby prijali šetriace opatrenia a varoval, že Európa stratí viac ako Atény, ak prinúti Grécko vystúpiť z eurozóny po nedeľňajšom referende o prijatí či neprijatí podmienok medzinárodných veriteľov.

Varufakis zopakoval, že odstúpi, ak väčšina Grékov odpovie v referende „Áno“ a obvinil veriteľov, že terorizujú voličov obmedzením finančnej hotovosti do gréckych bánk.

„To, čo robia Grécku, má meno: terorizmus,“ povedal v rozhovore pre španielsky denník El Mundo. „Prečo nás prinútili zatvoriť banky? Aby nahnali strach ľuďom,“ citovala ho tlačová agentúra AP.

Nemeckým novinám Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung Varufakis povedal, že v pondelok očakáva dohodu s medzinárodnými veriteľmi bez ohľadu na to, ako nedeľňajšie referendum dopadne.

„Očakávam, že budeme mať v pondelok dohodu. Nezávisle na to, či väčšina bude hlasovať Áno alebo Nie,“ citovala ho agentúra Reuters. „Nepočúvajte tých, ktorí hovoria, že ponuku už neplatí, pretože stále platí, pretože to je to, čo chcú,“ dodal.

Úryvky z jeho vyjadrenia pre nemecký nedelník boli zverejnené v predstihu. Varufakis v ňom tiež zaútočil na nemeckého ministra financií Wolfanga Schäubla, ktorý podľa neho už v roku 2012 objasnil, že by preferoval Grexit.

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom