Tesco sa sťahuje z amerického trhu, končí snahy o dobytie

Tesco
Foto: SITA/AP

LONDÝN 11. septembra (WEBNOVINY) – Britský obchodný reťazec Tesco odovzdá kontrolu nad svojou stratovou kalifornskou sieťou supermarketov Fresh & Easy americkej investičnej spoločnosti Yucaipa.

Ukončí tak svoje šesťročné snahy o dobytie trhu v USA. Spoločnosť o tom informovala v utorok.

„Rozhodnutie, ktoré dnes oznamujeme, je najlepším možným výsledkom pre akcionárov spoločnosti Tesco, aj pre všetkých dotknutých v spoločnosti Fresh & Easy. Predstavuje pre nás usporiadaný a efektívny spôsob odchodu z amerického trhu,“ vyhlásil generálny riaditeľ britského reťazca Philip Clarke.

Tesco poskytne spoločnosti Yucaipa, ktorú vlastní miliardár Ron Burkle, úver vo výške 80 mil. libier (GBP). Yucaipa na oplátku preberie kontrolu nad 150 supermarketmi Fresh & Easy, distribučnými a výrobnými prevádzkami spoločnosti a do novej firmy prejde aj 4000 zamestnancov reťazca. Náklady na prevod vrátane úveru podľa predstaviteľov spoločnosti Tesco dosiahnu maximálne 150 mil. GBP, čo je stále výrazne menej, než by stálo kompletné zatvorenie Fresh & Easy.

Vedenie spoločnosti Tesco o predaji alebo zatvorení amerického reťazca rozhodlo ešte v apríli a transakcia je v súlade s deklarovaným sústredením sa na tok kapitálu do trhov s výrazným rastovým potenciálom. Tesco už v roku 2012 odišlo z Japonska a v auguste odovzdalo svoje prevádzky v Číne do rúk minoritného partnera pod kontrolou štátu. Pokles predaja hlási 9 z 11 medzinárodných dcérskych spoločností britského reťazca a firma tiež deklarovala prepad štvrťročného objemu predaja aj na domácom trhu, čím obnovila trend z uplynulých troch rokov.

Na Slovensku Tesco od roku 1996 prostredníctvom spoločnosti Tesco Stores SR, a. s. Tá prevádzkuje viac ako 130 obchodov, pričom v poslednom čase expanduje najmä s formátom supermarketov s menšou predajnou plochou. So svojimi viac ako 10 tisíc zamestnancami patrí Tesco k najväčším súkromným zamestnávateľom na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Tesco