Tesla už nebude môcť používať termín autopilot, nemecký súd ho označil za klamlivý a zavádzajúci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tesla, logo
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Nemecký súd rozhodol, že spoločnosť Tesla používa v súvislosti s jej systémom autopilota klamlivú terminológiu.

Samotné slovo autopilot a tiež ďalšie marketingové materiály naznačujú, že vozidlo dokáže jazdiť úplne samostatne, čo však nie je pravda, uviedol súd s tým, že vodič musí stále dávať pozor na premávku.

Tesla dostala zákaz ďalšieho používania týchto zavádzajúcich informácií. Nemecké zákony nepovoľujú jazdenie plne autonómnych vozidiel.

Pomenovanie prevzali z leteckej terminológie

Nemecká skupina Wettbewerbszentrale pre spravodlivú hospodársku súťaž namietala voči vyhláseniu spoločnosti Tesla z júla 2019, ktorá na svojej webstránke sľúbila „plný potenciál pre autonómnu jazdu“, a to aj na diaľniciach. Tesla ďalej uviedla, že jej autá rozoznajú svetelnú signalizáciu a automaticky zastavia a takisto sa pohnú vpred.

Mníchovský súd vyhlásil, že Tesla „použitím slova autopilot a ďalších výrazov naznačuje, že jej vozidlá sú po technickej stránke schopné jazdiť úplne samostatne“.

Spoluzakladateľ firmy Tesla na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že „Tesla doslova prevzala pomenovanie pre svoj systém autopilota z terminológie používanej v leteckej doprave“.

Tesla má rovnaký problém aj v USA

S výrazom „autopilot“ mala firma problémy aj v Spojených štátoch.

Vozidlá Tesla so zapnutým autopilotom už zapríčinili niekoľko dopravných nehôd, v jednom prípade napríklad vozidlo narazilo do betónovej zátarasy, pričom vodič zomrel. V inom prípade zas auto narazilo do stojaceho policajného vozidla.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie TeslaTwitter