Aktualizované: Tesný súboj o kreslo župana v Košickom samosprávnom kraji vyhral Trnka

Rastislav Trnka
Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 5. novembra, 4:06

BRATISLAVA 5. novembra (WebNoviny.sk) – Na čele košického vyššieho územného celku bude stáť najbližších päť rokov Rastislav Trnka (OĽANO, SaS, KDH, NOVA, Šanca).

Prelink.jpg

Trnka v najtesnejšom súboji tohtoročných volieb do orgánov samosprávnych krajov s rozdielom 875 hlasov porazil Richarda Rašiho (Smer-SD, SMK-MKP, SZS, Starostovia a nezávislí kandidáti). Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR po spracovaní všetkých zápisníc z kraji. Trnka získal 59 599 platných hlasov (37,80 %) a Richard Raši 58 724 (37,24%). Volebná účasť v Košickom samosprávnom kraji bola 26,73 percenta.

Na treťom mieste skončil Karol Pataky (MOST – HÍD, SKOK – ELD) so ziskom 14 843 (9,41 %) platných hlasov. Nominanta ĽS Naše Slovensko Štefana Surmánka volilo 7 375 (4,67 %) voličov.

Od domu k domu

Ako uviedol, rolu zohralo, že robili osobnú, kontaktnú kampaň, keď chodili od domu k domu, vysvetľovali ľuďom svoju víziu. „Ľudia odmietli korupciu a klientelizmus v podaní vládnej strany,“ povedal Trnka. Podľa jeho názoru Košický kraj zaspal a zatuchol, takže nemožno zachovať kontinuitu.

Podľa Rastislava Trnku tým, že ho voliči zvolili za predsedu Košického samosprávneho kraja, súčasne rozhodli, že chcú zmenu, že chcú, aby sa kraj rozhýbal.

„Chcem voličom sľúbiť, že splním svoj program, ktorý som predstavil vo volebnej kampani. Je to pre mňa obrovský záväzok. Ďakujem všetkým voličom, ktorí sa zúčastnili na voľbách, ďakujem tým, ktorý dali hlas mne. Ďakujem môjmu odbornému tímu, i mojej manželke, ktorá pri mne stála,“ povedal Trnka.

Splnomocnenec pre menšiny

Trnka uviedol, že počas prvých sto dní chce vymenovať splnomocnenca pre menšiny či pre sociálne odkázaných ľudí. Chcem urobiť audit zameraný na odstraňovanie korupcie.

„Na kraji je veľa persón, ktoré tam nemajú čo hľadať,“ povedal Trnka a na otázku, či hrozí hromadné prepúšťanie uviedol, že je to predčasná otázka.

Doložil, že bude klásť dôraz na odbornosť. Vyzval zamestnancov Úradu KSK, aby boli zodpovední a pokiaľ by dostali príkaz na skartáciu nejakých dokumentov, aby ho nerešpektovali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav TrnkaRichard Raši
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)