Test: Philips Streamium MCi900

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Philips Streamium MCi900
Foto: SITA

BRATISLAVA 1. novembra (WEBNOVINY) – V prípade tohto audiosystému si treba najprv ujasniť pojmy – nie je celkom „audio“, pretože na svojom zabudovanom 3,5-palcovom TFT displeji s rozlíšením QWGA (320×240 bodov) je schopný prehrávať nielen fotografie, ale dokonca i filmy (podporuje formáty MPEG 1, MPEG 2, „internetový“ DivX a JPEG) a má zabudovaný aj HDMI konektor, takže sa dá použiť v spojení s televízorom vo funkcii DVD prehrávača. A ani s tou kompaktnosťou to nie je celkom jednoznačné, teda aspoň pokiaľ ide o váhu. Systém váži 12,5 kg, rozmery reproduktoru sú 175x354x202 mm a samotného systému 251x202x251 mm.

Jeho rozmery sú však menej dôležité ako správne umiestnenie. V prípade modelu Streamium MCi 900 by to mal byť rovnostranný trojuholník s priemerom strany 3 až 3,5 metra. To znamená, že toľko by mali byť od seba vzdialené oba reproduktory a rovnaká by pre optimálny posluch mala byť aj vzdialenosť poslucháča od nich.

Philips Streamium MCi900
Foto: SITA

Foto: SITA

Philips Streamium MCi900
Foto: SITA

Foto: SITA

Philips Streamium MCi900
Foto: SITA

Foto: SITA

Philips Streamium MCi900
Foto: SITA

Foto: SITA

Výborný zvuk

Hliníkové dvojpásmové reproduktory s odnímateľnými mriežkami už na prvý pohľad zaujmú svojim atypickým tvarom, keď sa nad ich hlavným telesom vznáša akási pochrómovaná „slzička“. To je v skutočnosti výškový reproduktor a jeho umiestnenie bolo zvolené pre zaručenie optimálneho šírenia zvuku všetkými smermi bez nežiaducich interferencií so stredmi a basmi. Práve verná reprodukcia zvuku je jedným z najväčších tromfov tohto systému a prirodzene na ňom majú veľký podiel špeciálne tvarované reproduktory SoundSphere.

K tomu treba prirátať aj inovatívnu technológiu FullSound, ktorá obnovuje potlačené akustické detaily v komprimovanej hudbe a pozlátené reproduktorové konektory. Celkový výkon systému je 2 x 50 W RMS. Využíva digitálny zosilňovač triedy „D“, jeho účinnosť je cez 90%, takže má pomerne kompaktné rozmery.

Všetko v jednom

Ako zdroj hudby slúži nielen CD a DVD prehrávač, ktorý zvláda aj dátové disky, takže doň možno vložiť napríklad CD s fotografiami vo formáte JPEG, ale aj pevný disk s kapacitou 160 GB a systém možno prostredníctvom wi-fi prepojiť s hudobnou knižnicou priamo v počítači a odtiaľ streamovať hudbu, DivX videá a fotky. K počítaču ho
Philips Streamium MCi900
Foto: SITA

možno pripojiť dokonca aj klasicky káblom prostredníctvom Ethernetu.

Wi-fi prirodzene znamená, že prístroj sa dá pripojiť aj na internet a využiť na počúvanie internetových rádií, ktorých sú už dnes tisíce a ich výhodou je, že sa špecializujú často aj na okrajové a marginálne žánre – napríklad na hudbu z hororov, ktorú má naladenú autor pri písaní tohto textu. Tým však nechce vnášať žiadne neželané asociácie medzi zvoleným žánrom a testovaným produktom. Práve naopak – pripojenie zariadenia k domácej sieti nie je žiaden horor, je jasne a jednoducho popísané v návode, ktorý nie je len papierový, ale nachádza sa aj vo foldri na harddisku zariadenia, kde sa nachádza aj softvér na prenos dát. Presnejšie na externom pevnom disku, ktorý sa k systému pripája cez USB.

Nielen pripojenie k sieti, ale celý návod je jednoduchý, no treba rátať s tým, že na disku nie je v češtine ani v slovenčine, no nechýba žiadny z obligátnych svetových jazykov – teda angličtina, nemčina, francúzština, taliančina a niekoľko ďalších, ktoré sa dajú nastaviť aj ako komunikačný jazyk v rozhraní systému.

Ak systém nezapojíte do domácej siete, akékoľvek dáta môžete jednoducho kopírovať metódou Drag&Drop priamo na externý disk. Fotografie netreba zmenšovať, my sme naň napríklad nahrali vyše 1 GB fotiek
Philips Streamium MCi900
Foto: SITA

spravených fotoaparátom Canon EOS 7D, pričom každá mala 6 až 8 MB, systém ich však dokázal načítať pomerne rýchlo a aj v režime prezentácie (slideshow) sa zobrazovali úplne plynulo.

Niekoľko drobných výhrad

Jedinú výhradu máme k 3,5-palcovému TFT displeju, ktorý je umiestnený pod fixným uhlom a nedá sa naklápať ani otáčať. Takže ak prístroj umiestnite na nejakú vyššiu poličku, máte naň obmedzený výhľad. Aj keby to možno nebolo tak estetické, praktickejšie by bolo jeho pripojenie prostredníctvom otočného kĺbu.

Súčasťou systému je samozrejme aj klasické FM rádio s RDS a systémom automatického vyhľadávania a ukladania staníc. Tu máme druhú drobnú výhradu – ak si zvolíte manuálny režim vyhľadávania konkrétnej frekvencie, ten je veľmi pomalý a nefunguje ani to, že ak na diaľkovom ovládači podržíte dlhšie tlačidlo na posuv medzi frekvenciami, ten sa automaticky zrýchli. Je to veľký rozdiel oproti rýchlemu a jednoduchému spôsobu prehľadávania pevného disku, kde si zvolíte, čo vlastne chcete vyhľadávať, teda buď hudbu alebo obrázky a následne si dokonca môžete zvoliť ďalšie kritéria – napríklad podľa albumov, interpretov alebo skladieb.

Philips Streamium MCi900
Foto: SITA

Foto: SITA

Philips Streamium MCi900
Foto: SITA

Foto: SITA

Philips Streamium MCi900
Foto: SITA

Foto: SITA

Philips Streamium MCi900
Foto: SITA

Foto: SITA

Philips Streamium MCi900
Foto: SITA

Foto: SITA

Inak možno Philips Streamium MCi900 hodnotiť ako naozaj špičkový domáci audiosystém s vynikajúcou reprodukciou zvuku, širokými možnosťami prehrávania rôznych médií vrátane internetových rádií a vynikajúcim minimalistickým dizajnom. Na samotnom prístroji je na hornej strane len pár nenápadných dotykových tlačidiel, ktoré vôbec nevyčnievajú, inak sa všetko nastavuje prostredníctvom diaľkového ovládača, navyše vďaka veľkému grafickému displeju aj veľmi jednoducho a prehľadne. K pozitívam tohto špičkovo vybaveného prístroja patrí aj veľmi slušná cena – dá sa u nás kúpiť už za necelých 800 eur.

Podrobnú technickú špecifikáciu systému Streamium MCi900 nájdete na stránke výrobcu.

Martin Kamenický / Webnoviny.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Philips