Test prezradil, koľko rodičov sa o svoje deti zaujíma

Ruky dieta rodic
Foto: gingerbreadni.org

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Väčšina slovenských rodičov pozná svoje deti dobre a orientuje sa v ich záľubách a túžbach. Vyplýva z to z výsledkov online testu, ktorý v rámci kampane Spoznaj svoje dieťa spustila pri príležitosti Medzinárodného dňa detí Nadácia pre deti Slovenska. Na testovaní sa podľa PR manažérky organizácie Martiny Slušnej v priebehu mesiaca jún zúčastnilo 1 403 rodičov.

V rámci testu odpovedali napríklad na otázky „Čo vaše dieťa v posledných dňoch rozosmialo?“, „Z čoho bolo vaše dieťa v posledných dňoch smutné?“ alebo „Poznáte meno najlepšieho priateľa svojho dieťaťa?“

Päť percent rodičov vie o svojich deťoch veľmi málo

Podľa nadácie je na základe výsledkov testu možné konštatovať, že až 86 percent rodičov pozná svoje dieťa veľmi dobre a sú skvelými rodičmi. Takmer deväť percent rodičov si nie je istých, či presne vedia, po čom ich dieťa túži, nad čím premýšľa, alebo čo zažíva v škole a medzi kamarátmi. Tesne za nimi sú rodičia, ktorí by mali na svojom vzťahu s deťmi zapracovať. Podľa výsledkov testu ich je päť percent.

„Rodičovstvo sa neučí, rodičmi sa stávame tým, že sa nám dieťa narodí, a tým, že sme aktívni vo vytváraní si vzťahu k svojmu dieťaťu,“ povedala psychologička Miroslava Adamík Šimegová. Iba vďaka otvorenému rozhovoru a času strávenému s vlastným dieťaťom môže podľa nej rodič svojho potomka najlepšie spoznať.

Podľa pedagóga z Katedry pedagogických štúdií na Trnavskej univerzite Martina Brestovanského sa často stáva, že rodičia prehliadnu talent u svojich detí. „Zaujíma ich napríklad, či vie dieťa spievať alebo tancovať. Ale existujú mnohé, aj skryté talenty,“ povedal.

Spoločenské hry by mali deti naučiť aj prehrávať

„Napríklad, že dieťa vie veľmi rýchlo povedať pointu vlastnej myšlienky“. Aj to je podľa Brestovanského druh talentu, ktorý možno ďalej rozvíjať. Problémom podľa odborníkov často býva, že rodičia sú viac zaťažovaní pracovnými povinnosťami a nestíhajú vymýšľať pre deti rôzne aktivity, počas ktorých by zistili, čo ich dieťa skutočne chce.

Niekedy však stačí aj málo, napríklad aj spoločenská hra. „Každá hra má nejaké pravidlá a je dobré, keď sa deti učia, že všetko má svoje hranice a keď sa naučia, že podľa nich je dobré sa správať a myslieť,“ povedal odborník na spoločenské hry Peter Černák. Podľa neho je dôležité, aby sa deti pri hrách naučili čeliť aj prehrám, pretože im to pomôže v dospelosti.

Podľa Nadácie pre deti Slovenska je dôležité rozvíjať u detí ich osobnosť. Preto je potrebné venovať sa deťom a počúvať ich. Výsledky dosahované v škole by nemali byť jediným meradlom. Je dôležité si všímať, ako dieťa zvláda situácie v bežnom živote, ako reaguje na vyhranené situácie, či udržiava dobré vzťahy, alebo ako dokáže dosiahnuť svoje ciele.

Záujemcovia majú možnosť overiť si ako poznajú svoje vlastné deti na stránke http://www.spoznajsvojedieta.nds.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom