Testovanie zamestnancov v niektorých firmách sa nekončí, pokračujú na báze dobrovoľnosti

Testovanie
Foto: ilustračné, SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 3. februára 2022, 11:37

Testovanie zamestnancov vo firmách bude podľa všetkého na Slovensku realitou aj naďalej. Hoci povinnosť raz týždenne otestovať všetkých neočkovaných a neprekonaných pracovníkov cez víkend na základe stredajšieho rozhodnutia vlády skončí, najmä veľké fabriky ponechajú svojim zamestnancom možnosť dať sa otestovať aj naďalej.

Testovanie pokračuje ako dobrovoľné

Volkswagen Slovakia pokračuje v testovaní na báze dobrovoľnosti, pre zamestnancov je v prípade potreby pripravené v závode jedno odberové miesto,“ uviedol k možnosti testovania v našej najväčšej automobilke Radovan Klein z jej komunikačného oddelenia.

Viac o téme: Koronavírus

Košické oceliarne U.S. Steel počkajú podľa ich hovorcu Jána Baču na znenie vyhlášky, každopádne ale rátajú s tým, že odberové miesto v podniku bude pracovať ďalej.

Väčšina podnikov má efektívne opatrenia

Ako doplnila Asociácia priemyselných zväzov a dopravy, samotné zrušenie povinnosti testovať zamestnancov považuje za správne rozhodnutie.

„Väčšina priemyselných podnikov má na základe predošlých COVID-ových vĺn zaužívané mnohé efektívne opatrenia, ktoré vypínajú a zapínajú podľa vývoja situácie priamo v podniku. Už vtedy mnohé z nich dobrovoľne pristupovali k testovaniu,“ uviedla k aktuálnej situácii.

Podľa jej informácií, budú v testovaní mnohé priemyselné firmy pokračovať aj v budúcnosti.

„Bude však prebiehať cielene – u zamestnancov a na pracoviskách s podozrením na výskyt COVID-19 alebo u okruhu zamestnancov, ktorí boli v kontakte s pozitívnym kolegom. V takomto prípade je bežné, že podniky štandardne pretestujú všetkých dotknutých zamestnancov bez ohľadu na ich OTP status, čo sa javí ako najefektívnejšie,“ uzavrela asociácia.

Testovanie už nebude povinné

Ako v stredu po rokovaní vlády potvrdili minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský ako aj minister hospodárstva Richard Sulík, testovanie zamestnancov vo firmách už nebude povinné. Hlavný hygienik upraví k víkendu predmetnú vyhlášku.

Ako vysvetlili, variant omikron prichádza na Slovensko tak masívne, že uvedené testovanie stráca význam a bude na dobrovoľnosti každého.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard SulíkVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie Asociácia priemyselných zväzov a dopravyMZ Ministerstvo zdravotníctva SRU.S. Steel KošiceVolkswagen Slovakia