Teta Angeliny Jolie prehrala boj s rakovinou prsníka

Angelina Jolie Brad Pitt
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 27. mája (WEBNOVINY) – Debbie Martin, teta americkej herečky Angeliny Jolie, prehrala boj s rakovinou prsníka. Dožila sa 61 rokov. Ako pre magazín People povedal jej manžel Ronald Martin, hospitalizovali ju v stredu a posledný raz vydýchla v nedeľu ráno.

Teta oscarovej hviezdy skonala takmer dva týždne po tom, ako jej neter prezradila, že podstúpila obojstrannú preventívnu mastektómiu. Rozhodla sa pre ňu po tom, ako sa dozvedela, že je nositeľkou zmutovaného génu BRCA1 a hrozí jej 87-percentné riziko vzniku rakoviny prsníka a 50-percentné riziko rakoviny vaječníkov.

Ron Martin tvrdí, že Jolie i jej brat James Haven so svojou tetou pravidelne komunikovali. Herečku za jej rozhodnutie nechať si odstrániť prsníky pochválil. „Keďže z matkinej strany majú v rodine gén BRCA, Angelina urobila najmúdrejšiu vec na svete. Vyžaduje si to veľa odvahy, nechať si odstrániť prsia,“ vyhlásil. Debbie bola sestrou Angelininej matky Marcheline Bertrand, ktorá v roku 2007 zomrela po sedemročnom boji s rakovinou vaječníkov.

Obrazom: Angelina sa aj po odstránení prsníkov cíti žensky

Jolie v polovici mája v článku pre New York Times opísala pohnútky, ktoré ju viedli k mastektómii i priebeh operácií. „Začala som prsníkmi, pretože mi hrozilo väčšie riziko rakoviny prsníka ako v prípade rakoviny vaječníkov,“ vysvetlila 37-ročná hviezda.

„Teraz o tom ale píšem, pretože dúfam, že moja skúsenosť môže pomôcť ďalším ženám. Rakovina je stále slovo, ktoré prináša ľuďom do sŕdc strach a vyvoláva hlboký pocit bezmocnosti. Dnes je ale možné z krvi zistiť, či ste vysoko náchylné k rakovine prsníka a vaječníkov, a môžete konať,“ napísala s tým, že chcela ženám povedať, že rozhodnutie pre mastektómiu nebolo jednoduché, ale je veľmi šťastná, že ho urobila. „Riziko vzniku rakoviny prsníka u mňa kleslo z 87 na 5 percent a môžem povedať deťom, že sa nemusia báť, že ma stratia pre rakovinu,“ dodala.

Snúbenica herca Brada Pitta začala s procedúrami 2. februára, pričom o dva týždne neskôr jej odstránili prsné tkanivo i žľazy. “Zobudíte sa s hadičkami a vypchávkami v prsiach. Je to ako scéna zo sci-fi filmu, ale niekoľko dní po operácii sa môžete vrátiť do normálneho života,” uviedla. O deväť týždňov neskôr podstúpila rekonštrukciu prsníkov. “Výsledok môže byť krásny,” ubezpečila.

Podľa jej slov deti svoju matku vnímajú presne tak isto ako predtým. “Vedia, že ich ľúbim a že urobím čokoľvek, aby som s nimi mohla byť tak dlho, ako sa dá. Osobne sa necítim byť o nič menej žensky,” zhrnula. Sériu procedúr trvajúcu takmer tri mesiace ukončila 27. apríla, pričom počas tohto obdobia sa jej podarilo všetko udržať v tajnosti a pokračovať v práci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angelina Jolie