Text skladby Boba Dylana vydražili za rekordnú sumu

Bob Dylan
Bob Dylan Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) – V newyorskom aukčnom dome Sotheby’s vydražili v utorok za 2,045 milióna dolárov (v prepočte približne 1,5 milióna eur) ceruzkou písaný text legendárnej skladby Like A Rolling Stone amerického hudobníka Boba Dylana.

Ide o rekordnú sumu za text rockovej piesne predaný na dražbe. Predchádzajúci rekord bol 1,2 milióna dolárov z roku 2010 za rukou písaný text skladby A Day In The Life od kapely The Beatles.

Obsahuje aj nepoužité frázy

Štvorstranový text skladby Like A Rolling Stone napísaný na papieroch s hlavičkou washingtonského hotela Roger Smith obsahuje aj frázy, ktoré Dylan nakoniec pri nahrávaní skladby v roku 1965 nepoužil.

Text dal do aukcie nemenovaný priaznivec z Kalifornie, ktorý ho v minulosti kúpil priamo od autora. Identita nového majiteľa taktiež nie je známa.

Video: Bob Dylan – Duquesne Whistle

Celkovo vydražili takmer tri milióny eur

Na utorkovej aukcii vydražili aj finálny dvojstranový text piesne A Hard Rain’s A-Gonna Fall od Dylana, jeho cena dosiahla 485-tisíc dolárov (zhruba 356-tisíc eur). Za 305-tisíc dolárov (224-tisíc eur) sa predal gitarový organ značky Vox, ktorý v roku 1964 daroval jeho vynálezca spomínanej skupine The Beatles.

Akustickú gitaru Zemaitis 1977 Ronnieho Wooda z The Rolling Stones vydražili za 75-tisíc dolárov (55-tisíc eur), podpísaný text skladby Thunder Road od Brucea Springsteena za 37 500 dolárov (27 500 eur) a za rovnakú sumu sa predala aj cena Grammy, ktorú v roku 1968 dostali Johnny Cash a June Carter za pieseň Jackson.

Celkovo vydražili viac ako 60 percent zo 150 ponúkaných predmetov za viac ako štyri milióny dolárov (2,9 milióna eur).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bob Dylan