The Stooges nebudú tak skoro koncertovať, tvrdí Iggy Pop

Iggy pop
Spevák kapely The Stooges Iggy Pop. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) – Americký spevák Iggy Pop si myslí, že kapela The Stooges, ktorú v roku 1967 pomáhal zakladať, nebude v blízkej budúcnosti koncertovať. Šesťdesiatšesťročný líder skupiny, známej aj pod názvom Iggy and the Stooges, to povedal v súvislosti s nedávnym úmrtím bubeníka formácie Scotta Ashetona.

„Nechcem povedať, že som s kapelou skončil. Ale mal by som povedať, že v skupine vždy pôsobili bratia Ashetonovci. Keď odišiel Ron (Ron Asheton – zosnulý gitarista formácie a brat Scotta Ashetona, pozn. SITA), zastupoval ho Scott. Takmer vo všetkých skladbách, ktoré hrávame, pôvodne hral aj Ron. Necítim teraz žiaden dôvod, aby som poskakoval po pódiu v obtiahnutých leviskách. Čo by som tam asi tak pokrikoval? Nemyslím, že kapela bude v blízkej budúcnosti hrať. Nebolo by to správne. Ale ak sa niečo naskytne, mali by ste byť tomu otvorení. Záleží tiež na pocitoch rodiny a ostatných žijúcich členov,“ uviedol Iggy Pop.

Video: The Stooges – Search And Destroy

Scott Asheton posledný raz vydýchol 15. marca v dôsledku infarktu. Dožil sa 64 rokov. S kapelou prestal vystupovať v roku 2011 pre zdravotné problémy. Na poste bubeníka ho vystriedal Toby Dammit, ktorý s The Stooges hrá dodnes.

Kapela The Stooges

vznikla v roku 1967. O dva roky neskôr vydali debutový eponymný album, z ktorého pochádzajú aj skladby ako 1969, I Wanna Be Your Dog či No Fun. Album produkoval niekdajší člen už nefungujúcej skupiny The Velvet Underground John Cale. The Stooges o rok uviedli na trh druhý počin Fun House, na ktorom sa podieľal aj saxofonista Steve Mackay. Začiatkom februára 1973 vydali s gitaristom Jamesom Williamsonom album Raw Power, ktorý pomáhal kapele mixovať David Bowie. Nahrávku obsahujúcu skladby ako Search and Destroy, Gimme Danger, Raw Power či I Need Somebody zaradil americký dvojtýždenník Rolling Stone na 125. miesto rebríčka 500 najlepších albumov všetkých čias. Kapela najmä pre problémy s drogami v roku 1974 ukončila činnosť. V roku 2003 sa však dali opäť dokopy, začali koncertovať a vydali albumy The Weirdness (2007) a Ready to Die (2013), na ktorom však gitaru obsluhuje spomínaný Williamson. Pôvodný gitarista Ron Asheton zomrel v januári 2009. Formáciu v roku 2010 uviedli do Rock ‚n‘ rollovej siene slávy.

Informácie pochádzajú z webstránky www.nme.com a z archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe David BowieIggy Pop