Theodor Pištěk dostal na MFF Bratislava cenu za výnimočnosť

Pistek
Český výtvarník Theodor Pištěk so svojou cenou za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava. Foto: Martin Žilka

BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) – Český výtvarník Theodor Pištěk si v stredu 12. novembra na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava prevzal cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii.

„V Bratislave som bol naposledy pred viac ako 30 rokmi. Dnes s úžasom pozorujem, že som v inom meste, medzi inými ľuďmi, v inej spoločnosti. Som neskutočne prekvapený a cenu od takýchto ľudí prijímam s veľkým nadšením. Veľmi vám všetkým ďakujem,“ uviedol 82-ročný Pištěk, ktorý zároveň organizátorom festivalu daroval obraz s kresbou kostýmu Mikoláša z filmu Marketa Lazarová (1967) režiséra Františka Vláčila.

Pistek
Foto: Martin Žilka

Theodor Pištěk vyštudoval Akadémiu výtvarných umení v Prahe. Na konte má cenu americkej Akadémie filmových umení a vied za kostýmy z filmu Amadeus (1984) Miloša Formana. S Formanom spolupracoval tiež na snímkach Ľud verzus Larry Flynt (1996) a Valmont (1989), vďaka ktorej získal francúzskeho Cézara a nomináciu na Oscara.

Za prácu na Amadeovi a Valmontovi ho nominovali aj na ceny BAFTA. Je tiež držiteľom Českého leva za dlhodobý umelecký prínos českému filmu a počas Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary 2013 ho ocenili za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii.

Pracoval aj na snímkach Marketa Lazarová (1967), Údolí včel (1967), Adelheid (1969), Tri oriešky pre Popolušku (1973), Princ a Večernica (1978), Postřižiny (1980) či Upír z Feratu (1981). Venuje sa aj maľbe. Navrhol tiež uniformy pražskej Hradnej stráže.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom