Thermo/Solaru sa darí v Afrike a v Česku

Slnečná elektráreň

BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) – Slovenský výrobca slnečných kolektorov Thermo/Solar Žiar, s.r.o. v tomto roku zdvojnásobil vývoz svojich výrobkov do Juhoafrickej republiky. Ako informovala spoločnosť, ďalším rastúcim trhom je Česká republika. „Na ostatných trhoch predaj stagnuje, alebo po vyčerpaní tamojších dotácií dokonca klesá, ako je tomu aj v prípade Nemecka, ktoré je celosvetovým lídrom v obnoviteľných zdrojoch energie,“ dodal riaditeľ spoločnosti Thermo/Solar Milan Novák.

Slovenský trh so slnečnými kolektormi je podľa Nováka v tomto roku približne na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom roku. „Slovensko sa vyhlo dramatickému prepadu predaja slnečných kolektorov len vďaka vlaňajšiemu zavedeniu dotácií. Prišli práve včas a aj vďaka nim sú čísla predajnosti slnečných kolektorov v SR medziročne podobné,“ uviedol Novák. Ministerstvo hospodárstva SR rozdalo do polovice apríla tohto roka v rámci dotácií na slnečné kolektory a kotly na biomasu viac ako 1,8 mil. eur. Komisia na svojich štyroch zasadnutiach rozhodla do spomínaného obdobia o podpore 1 531 inštalácií slnečných kolektorov. Na program vtedy zostávalo vyčlenených ešte vyše 6 mil. eur.

Spoločnosť Thermo/Solar patrí medzi najväčších výrobcov slnečných kolektorov v Európe. Firma v súčasnosti predáva na Slovensku zhruba 10 % produkcie, zvyšok smeruje najmä na európskej trhy. Celkovo podnik vyváža svoje výrobky do 45 krajín sveta. Najväčšiu časť produkcie umiestňuje v Nemecku. Firmu v roku 1992 založili hlinikárenský podnik ZSNP a.s. Žiar nad Hronom a nemecký Thermo/Solar Energietechnik Regensburg.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Novák