Tím z Las Vegas mieri do NHL, vstupenka stála 500 miliónov

Nhl_hokej_výluka
Foto: SITA/AP

QUEBEC/LAS VEGAS 23. júna (WebNoviny.sk) – Tridsiaty prvý tím hokejovej NHL bude mať sídlo v Las Vegas. Mesto hazardu vstúpi do kanadsko-americkej súťaže v sezóne 2017/2018. Väčšinový majiteľ Bill Foley za vstupenku do NHL zaplatí 500 miliónov amerických dolárov.

Zatiaľ nepomenovaný klub bude prvou organizáciou niektorej z elitných profesionálnych súťaží v 2,2 miliónovom Las Vegas. V USA niet mesta s väčšou populáciou bez zastúpenia v NHL, basketbalovej NBA, bejzbalovej MLB či NFL v americkom futbale.

Rada guvernérov schválila vstup novej organizácie jednomyseľne

Tím bude hrať domáce zápasy v T-Mobile Arene pre 17 500 divákov, ktorú otvorili len v apríli a stojí priamo na hlavnom bulvári Las Vegas Strip. Rada guvernérov schválila vstup novej organizácie jednomyseľne. NHL sa rozšíri prvý raz od roku 2000, keď prijala do svojich radov Minnesotu a Columbusu. Pre porovnanie, vtedy to nováčikov stálo 80 miliónov dolárov.

Myslíme si, že je to ohromne vzrušujúca príležitosť. Nie len pre Las Vegas, ale pre celú ligu. Las Vegas je pulzujúce a rozvíjajúce sa mesto, ktoré navštevujú ľudia z celého sveta,“ povedal komisár NHL Gary Bettman. Druhý kandidát na vstup – kanadský Québec si bude musieť počkať.

V prospech mesta uprostred púšte Mojave rozhodla aj poloha, klub zaradia do Pacifickej divízie a Západnej konferencie.

„Chceme, aby bol v meste každý našim fanúšikom. To je náš cieľ. Nemienime z neho poľaviť, radi by sme z Las Vegas spravili mesto hokeja a vybudovali silný vzťah medzi tímom a tunajšou komunitou,“ povedal Foley. Finančný magnát prepadol hokejovej vášni počas pobytu v Kanade, kde vyrastal.

Projektu zasvätil uplynulé tri roky a pribral do neho aj Joa a Gavina Maloofovcov, bývalých majiteľov basketbalových Sacramento Kings. Tromfom v jeho rukách je viac ako 14-tisíc žiadostí o sezónne vstupenky podložených depozitom a vypredaných všetkých 44 lóží.

„Vieme, že nedokážeme každý zápas vypredať sezónnymi vstupenkami, ale radi by sme sa priblížili k 85 – 90 percentám,“ uviedol Foley, ktorý sa neobáva ani očakávaného príchodu NFL do mesta: „To by bolo veľkolepé. Tento šport má úplne inú fanúšikovskú základňu ako hokej. Nemyslím si, že by nás to poškodilo.“

Bettman nezabudol vyzdvihnúť kvality druhého čakateľa

Pokiaľ ide o budovanie kádra, nový klub bude disponovať prvými šiestimi miestami na budúcoročnom drafte nováčikov a naplánovaný je aj rozširovací draft, do ktorého musí ponúknuť na výber hráčov každý z doterajších klubov.

Foley má zatiaľ pre klub iba pracovný názov ovplyvnený jeho minulosťou absolventa West Pointu. „Páči sa mi Black Knights (čierni rytieri – pozn.). Viete, som armádny típek, ale v týchto časoch to možno nie je vhodné meno. Budeme to konzultzovať s vedením súťaže,“ poznamenal Foley.

Bettman nezabudol vyzdvihnúť kvality druhého čakateľa, ktorému nepomohla ani podpora telekomunikačnej značky Quebecor. V neprospech bývalého sídla klubu Nordiques zavážil pád kurzu kanadského dolára, problémy spojené s rozširovaním o dve organizácie a snaha NHL o vyrovnanie geografického nepomeru.

Vo Východnej konferencii, kam by sa Québec zaradil, už teraz účinkuje 16 tímov. Las Vegas bude 15. v Západnej. „O zanietenosti pre hokej v Québecu vôbec nepochybujeme. Všetky komponenty kandidatúry sú prvotriedne,“ vyzdvihol Bettman.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gary Bettman