Tiňkov hovoril o budúcnosti Sagana, Contador je v jeho tieni

Najkrajšie momenty z deviatej etapy Tour de France
Slovenský cyklista Peter Sagan pred desiatou etapou Tour de France z Tarbes do La Pierre Saint Martin, ktorá meria 167 km. Foto: SITA/ AP

BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) – Ruský majiteľ cyklistického tímu Tinkoff-Saxo Oleg Tiňkov je zatiaľ spokojný s vystúpením Slováka Petra Sagana na Tour de France.

Po prvých deviatich etapách je 25-ročný Žilinčan držiteľom bieleho a zeleného dresu, trikrát bol v etapách druhý a zatiaľ mu k úplnej spokojnosti chýba aspoň jeden čiastkový triumf, na ktorý na Starej dáme čaká od roku 2013.

Samozrejme, som spokojný, no tri druhé miesta tomu trochu kazia dojem. Nie som sklamaný a podporujem ho, ale aspoň jedno víťazstvo by bolo pre nás omnoho lepšie. Je naša hviezda, Alberto (Contador) je momentálne v jeho tieni. Dúfam, že sa mu bude dariť v druhom a treťom týždni na Tour,“ povedal v rozhovore pre denník Plus jeden deň Oleg Tiňkov.

Športovým riaditeľom do práce nerozpráva

Sagan v koncovkách etáp na rozdiel od súperov zostáva z tímu Tinkoff-Saxo v popredí osamotený. Priorita v družstve je iná a Slovák musí bojovať o zelený dres vedúceho muža bodovacej súťaže osamotený.

Sme tu pre žltý dres, chceme vyhrať Tour de France s Contadorom a to je hlavný cieľ. Vyhrať zelené tričko a získavať etapové víťazstvá je druhoradá úloha. Peter je profesionál, rozumie tomu, podporuje túto myšlienku a nasleduje ju. Lenže v konečnom dôsledku to nie je moje rozhodnutie, ale rozhodnutie športových riaditeľov. Mám veľmi skúsených a veľmi dobre platených športových riaditeľov. Keby som im začal hovoriť, čo treba robiť počas pretekov, nebolo by to odo mňa múdre. Tak ako šéfredaktor v novinách. Ak má dobrých novinárov, nemal by im prikazovať, čo majú písať. Nikdy preto nehovorím do vysielačiek a neurčujem taktiku. To je na nich. Keď som sa na túto tému bavil so športovým riaditeľom Stevenom de Jonghom, povedal mi, že nemôžeme ohroziť snahu o žltý dres pre Contadora. Nemôžeme vyčleniť dvoch jazdcov pre Sagana, aby mu pomáhali, pretože musia všetci pracovať v prospech lídra a priviezť ho na čele balíka,“ vysvetlil pre Plus jeden deň Oleg Tiňkov, ktorý berie cyklistický tím ako svoju hračku.

Rozpočet družstva je 27 miliónov eur, z toho 25 miliónov prichádza cez rôznych sponzorov.

Sagan ostáva v tíme

V posledných týždňoch sa objavovali aj šumy o možnom konci Sagana v Tinkoff-Saxo, ktoré vyplynuli z kritiky Olega Tiňkova po sezóne jarných klasík, kde slovenský cyklista napriek niektorým skvelým výkonom nedosiahol žiadne veľké víťazstvo. Tiňkov vo svojom blogovom príspevku na serveri Cyclingnews dokonca napísal, že uvažuje o zmene platových podmienok v súvislosti so Saganom, pokiaľ mu to pravidlá umožnia.

Povedzme, že to bola taká motivácia. Peter zostáva s nami, má kontrakt na tri roky a neodchádza. V tomto svete je možné všetko, no môžem vás ubezpečiť, že zostáva v tíme Tinkoff-Saxo. Hoci, možno sa budúci rok bude volať iba Tinkoff. Je to náš hviezdny pretekár a stajňa by bez neho vyzerala inak,“ dodal pre Plus jeden deň Tiňkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Oleg TiňkovPeter Sagan
Firmy a inštitúcie Tinkoff-Saxo