Tiňkov sa cíti ako Don Quijote, predá tím aj so Saganom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Sagan, Oleg Tiňkov, Alberto Contador
Zľava: Alberto Contador, Oleg Tiňkov a Peter Sagan. Foto: facebook.com/olegtinkov

BRATISLAVA 14. decembra (WebNoviny.sk) – Oleg Tiňkov sa už presýtil profesionálnej cyklistiky, po nadchádzajúcej sezóne 2016 predá svoj tím aj s úradujúcim majstrom sveta Petrom Saganom. Ruský podnikateľ to povedal v exkluzívnom rozhovore pre špecializovaný portál cyclingnews.com. Za rozhodnutím sú vraj obchodné aj osobné dôvody.

O svojom úmysle informoval všetkých jazdcov aj členov realizačného tímu v piatok počas tréningového kempu na Kanárskych ostrovoch. Zo zostavy, do ktorej patria aj ďalší traja Slováci Juraj Sagan, Michael Kolář a Erik Baška, majú zmluvy presahujúce rámec posledného Tiňkovovho roka iba Peter Sagan a Poliak Rafal Majka. Výkonný riaditeľ Stefano Feltrin už hľadá nového sponzora a majiteľa, čo je podmienkou pre získanie licencie WorldTour na trojročné obdobie 2017 – 2020. Ak sa mu to nepodarí, tím zanikne.

„Všetky zmluvy s partnermi sú dohodnuté na rok 2016, pre Tinkoff Bank a pre mňa osobne to však bude posledný rok v cyklistike. Moje rozhodnutie má dva hlavné dôvody. Verím, že ľudia to pochopia a sami si vyhodnotia, prečo odvetvie prišlo o niekoho, kto miluje tento šport a vrazil do neho vyše 60 miliónov eur.“

Od roku 2015 sa Tiňkov začal cítiť ako Don Quijote

Tinkoff Bank podľa majiteľa dosiahol všetky marketingové ciele spojené s účasťou v profesionálnom cyklistickom pelotóne. Ako banku s regionálnou pôsobnosťou na ňu negatívne vplýva nepriaznivá ekonomická situácia v Rusku. V roku 2017 plánuje investovať do priamej televíznej reklamy.

„To je logická, obchodná stránka môjho rozhodnutia. Druhá je komplexnejšia a osobnejšia. Zistil som totiž, že nik nie je ochotný pridať sa ku mne a pracovať na zmene obchodného modelu cyklistiky. Uplynulé dva či tri roky som sa usiloval viesť boj s ASO (spoločnosť Amaury Sport Organisation, organizátor Tour de France a iných významných pretekov – pozn.) a UCI (Medzinárodná cyklistická únia – pozn.), chcel som zabezpečiť príjmy z predaja televíznych práv, fanúšikovských produktov či vstupeniek, ale nikto ma nepodporil. Od roku 2015 som sa začal cítiť ako Don Quijote. Zápasím s veternými mlynmi. Išlo mi o záchranu manažérov, jazdcov a ľudí okolo nich, chce som ich zomknúť, aby sme spoločne zmenili zdroje príjmov a zlepšili ďalšie veci. Aby bol tento šport viac sebestačný a udržateľný,“ uviedol Tiňkov.

Tiňkov: „Nikoho nezaujíma budúcnosť cyklistiky“

Ruský miliardár priblížil svoju nenaplnenú víziu: „Vyriešiť problém cyklistiky je pritom také jednoduché. Aby mohli prežiť a rozvíjať sa, potrebujú byť vyrovnanejšie. To znamená licencie na najmenej päť rokov, nie iba na tri. Potrebujeme prestupový trh ako vo futbale. Aby som napríklad mohol predať Petra Sagana a zarobiť na tom. Žiaľ, tu každý pozerá iba na rok dopredu. Ja som podnikateľ a plány robím na 60, niekedy až 90 mesiasov. S dvanásťmesačnou stratégiou sa nedá dosiahnuť nič.“

Tiňkov sa vraj stretol s viacerými manažérmi iných tímov, ale aké-také pochopenie našiel iba u Dava Brailsforda zo Sky.

„Nikoho nezaujíma budúcnosť cyklistiky, tak prečo by mala mňa? Kašlem na nich na všetkých. V UCI sú samí hlupáci. Od januára 2017 odchádzam z cyklistiky. Nasadnem do svojho lietadla, odletím domov, budem sa venovať svojmu podnikaniu a žiť svoj život. Každý, kto v cyklistike zostáva, je odsúdený živorenie v stoke,“ vyhlásil Tiňkov a sugestívny rozhovor uzavrel slovami: „Rozhodnutie odísť neľutujem. Milujem cyklistiku, je to môj obľúbený šport. Budem ju aj naďalej sledovať ako fanúšik, ale kým v nej nenastanú zmeny, nechcem byť viac jej súčasťou.“

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik BaškaJuraj SaganMichael KolářOleg TiňkovPeter SaganRafal Majka
Firmy a inštitúcie Tinkoff-Saxo