Tipos extraliga (hokej - finále): Zvolen v piatom zápase tesne zdolal Poprad a získal majstrovský titul (foto)

HOKEJ TE: Zvolen - Poprad
Hráči HKM Zvolen s Pohárom Vladimíra Dzurillu počas osláv titulu majstra hokejovej Tipos extraligy 2020/2021 po skončení piateho finálového zápasu play-off medzi HKM Zvolen - HK Poprad. Zvolen, 6. máj 2021. Foto: SITA/Peter Rusko
  • aktualizované 6. mája 20:47

Hokejisti HKM Zvolen po tretí raz v histórii dobyli titul majstra Slovenska. V dramatickom a kvalitnom piatom súboji finále play-off si Zvolen doma poradil s HK Poprad 3:2 (1:1, 1:0, 1:1) a vyrovnanú sériu ovládol 4:1 na zápasy.

Dva góly víťazného tímu strelil kanadský útočník Allan McPherson, jeden pridal Radovan Bondra. Na popradskej strane boli úspešní strelci Peter Bjalončík a James David Livingston.

Predtým bol Zvolen majstrom v sezónach 2000/2001 a 2012/2013, teraz sa teda teší po ôsmich rokoch. Majstrovský titul v sezóne Tipos extraligy 2020/2021 je v správnych rukách. HKM Zvolen vyhral základnú časť so ziskom 103 bodov, HK Poprad získal 95 bodov a stačilo to na tretie miesto.

Zvolenčania si na ceste do finále poradili s Novými Zámkami 4:0 na zápasy a so Slovanom Bratislava 4:1. Znamená to, že na ceste k majstrovskému poháru prehrali zverenci Petra Oremusa v play-off len dva zápasy.

„Musím zagratulovať Zvolenu k zaslúženému zisku majstrovského pohára. Oni vyhrali štyri zápasy, my len jeden, takže je to zaslúžené. Rozhodli momenty, v ktorých sme dostali góly, a zrejme druhý zápas vo Zvolene, v ktorom sme viedli 2:0, ale prehrali sme. Hráči dnes išli na dno síl, ale nestačilo to. Chcem sa im poďakovať za výkony. Taký je však hokej. Nezostáva mi nič iné len akceptovať prehru. Chceli sme zlato, máme striebro. Teraz to trochu bolí, ale za pár dní to bude krásne,“ uviedol tréner Popradu Peter Mikula pre RTVS.

Hokej – Tipos extraliga (finále)

• 5. zápas

HKM Zvolen – HK Poprad 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

• konečný stav série 4:1

8:51 – 1:0 A. McPherson (M. Nuutinen)
9:51 – 1:1 P. Bjalončík (D. Brejčák, M. Vandas)
32:25 – 2:1 R. Bondra (A. McPherson, P. Hraško) – presilová hra
54:10 – 3:1 A. McPherson (B. Betker) – presilová hra
58:43 – 3:2 J. Livingston (P. Svitana, M. Haščák) – gól v oslabení

Vylúčenia:
12:41 J. Meliško – 2 min. (držanie)
27:25 B. Mashinter – 5 min. + DKZ (napadnutie hlavy a krku)
37:50 B. Betker – 2 min. (krosček)
42:46 B. Kubka – 2 min. (podrazenie)
42:52 J. Livingston – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
52:03 R. Bondra – 2 min. (hrubosť)
52:41 D. Skokan – 2 min. (podrazenie)
57:53 D. Skokan – 2 min. (podrazenie) + 10 min. osobný trest (nešportové správanie)
58:05 L. Handlovský – 2 min. (seknutie)
58:05 T. J. Melancon – 2 min. (seknutie)

strely na bránu: 29:35, vylúčenia: 5:4 na 2 min. + navyše: B. Mashinter 5 min. + DKZ (napadnutie hlavy a krku), D. Skokan 10 min. (osobný trest – nešportové správanie), presilovky: 2:0, oslabenia: 0:1, rozhodcovia: D. Konc st., M. Novák – L. Kacej, Š. Synek

Zvolen: Rahm – Betker, Kotvan, Ivan, Melancon, Hraško, Kubka, Meliško – R. Bondra, Viedenský, Stupka – McPherson, J. Mikúš, Nuutinen – Marcinek, Tibenský, Kolenič – Jedlička, M. Halama, Gubančok – Ďuriš
Poprad: Vošvrda – Kramár, D. Brejčák, Demo, Dalhuisen, Ulrych, Hudec, Hodorovič – P. Svitana, Skokan, Haščák – Handlovský, Preisinger, Vandas – Livingston, Bjalončík, Tavi – Mešár, Matej Paločko, Mashinter – Zagrapan

Na prvý gól piateho finále sa čakalo necelých 9 minút. V skrumáži pred bránkou hostí sa zorientoval najlepšie Allan McPherson s ležiaceho Tomáša Vošvrdu prekonal strelou pod hornú žŕdku – 1:0.

Ubehla presne minúta a prišla popradská expresná odpoveď. Tlak hostí vyústil do gólu Petra Bjalončíka, ktorému domáci obrancovia na chvíľu dopriali voľnosť – 1:1. V polovici prvej tretiny mohol dostať Poprad do vedenia Matej Paločko, ale nestalo sa.

Druhú tretinu poznačilo vylúčenie popradského útočníka Brandona Mashintera, ktorý napadol Mikka Nuutinena do oblasty hlavy a krku a dostal trest 5 minút plus do konca zápasu.

Tipos extraliga – finálová séria (program a výsledky)

Zvolenčanom sa v 5-minútovej presilovke dlho nedarilo, ale v jej poslednej sekunde sa predsa len dočkali. Vošvrdu prekonal Radovan Bondra po prihrávke McPhersona – 2:1. Nasledoval tlak Popradu, ale bez gólového efektu.

Aj v tretej tretine pokračovala aktivita Podtatrancov, ktorá však vyústila iba do dvoch presilových hier. Švédsky brankár Zvolena však odolal aj tvrdej strele obrancu Mika Dalhuisena, ktorá ho trafila do masky.

Potom Dávid Skokan zbytočným hákovaním súpera oslabil hostí a tí za to zaplatili. V 55. min sa sám pred Vošvrdom dobre zorientoval Kanaďan McPherson, ktorý strelil svoj druhý gól v zápase. Predtým mu obetavo v páde prihral krajan Ben Betker – 3:1.

Popradčania sa nevzdávali a v čase 58:43 min znížil James David Livingston – 3:2. Gól padol v oslabení, ale zároveň v čase, keď bez pohybu ležal na ľade zvolenský útočník Bondra.

Prehľad tímov podľa počtu získaných extraligových titulov

8 – HC Slovan Bratislava (1997/1998, 1999/2000, 2001/2002, 2002/2003, 2004/2005, 2006/2007, 2007/2008, 2011/2012), HC Košice (1994/1995, 1995/1996, 1998/1999, 2008/2009, 2009/2010, 2010/2011, 2013/2014, 2014/15)

3 – Dukla Trenčín (1993/1994, 1996/1997, 2003/2004), HC ’05 Banská Bystrica (2016/2017, 2017/2018, 2018/2019), HKM Zvolen (2000/2001, 2012/2013, 2020/2021)

1 – MsHK Žilina (2005/2006), HK Nitra (2015/2016)

Slovenskí majstri Československa

1978/1979 Slovan Bratislava
1985/1986 VSŽ Košice
1987/1988 VSŽ Košice
1991/1992 Dukla Trenčín

Pozn. V sezóne 1992/93 bola Dukla Trenčín najlepším slovenským klubom, získala vtedy titul majstra SR.