Tipsportligové Nové Zámky v konkurze, agent Krejčí žiada odobranie licencie

MHC Mikron Nové Zámky
Foto: archívne, SITA/Martin Havran.

Tipsportligový hokejový klub HC Mikron Nové Zámky má problém, nariadením súdu sa totiž voči klubu začalo konkurzné konanie.

Rozhodol o tom Okresný súd Bratislava I na základe podnetu pätice hráčov Miroslava Zaťka, Henricha Ručkaya, Richarda Nejezchleba, Filipa Dundáčka a Janisa Andersonsa. Podľa súdu totiž klub z najvyššej súťaže stále nemá vyrovnané záväzky s týmito bývalými hráčmi.

Deviatemu klubu ostatnej sezóny hrozí, že príde o tipsportligovú licenciu a nebude môcť pokračovať v najvyššej slovenskej súťaži v prebiehajúcom ročníku. Práve vysporiadanie dlhov z ostatných sezón je totiž jednou hlavných podmienok, aby Výkonný výbor SZĽH udelil klubu licenciu pre účasť v súťaži.

Kritika výkonného výboru SZĽH

Hráčsky agent Tomáš Krejčí kritizoval postup VV SZĽH, ktorý pred začiatkom sezóny situáciu detailne neriešil a akceptoval čestné prehlásenie majiteľa klubu HC Nové Zámky Františka Suchardu.

„Pán Krejčí mal deväť hráčov, z toho šesť bolo vyplatených, zvyšní traja sú v sporovej časti. Nejedná sa u nich o celú výšku platu, ale iba o časť. Deklarovali sme, že nie sme orgán na to, aby sme posudzovali právnu argumentáciu sporovej časti pohľadávok. Súhrnne bolo hráčom Nových Zámkov na mzdách vyplatených vyše 600-tisíc eur, z toho iba maličké percento je sporové. Z hľadiska licenčnej smernice to nebráni tomu, aby prišlo k odobraniu licencie Novým Zámkom,“ uviedol ešte 1. augusta tohto roka generálny sekretár SZĽH Miroslav Valíček.

Pätica hráčov sa situáciu rozhodla riešiť súdnou cestou. „Pokiaľ zväz dodrží svoje stanovisko, tak musí rešpektovať rozhodnutie súdu v súlade s príslušnou smernicou klubu odoberie extraligovú licenciu,“ uviedol v tlačovom vyhlásení Tomáš Krejčí a napísal tiež: „Našťastie sudkyňa Okresného súdu Bratislava I nebola členkou Rady Pro-hokeja a na celú situáciu sa pozrela z hľadiska právnych predpisov a dospela k názoru, že voči dlžníkovi je nutné začať konkurzné konanie.“

Podľa Krejčího by sa VV SZĽH mal začať situáciou zaoberať a má jasný názor, ako by sa v prípade HC Nové Zámky malo postupovať. „Toto je pre VV SZĽH šanca napraviť svoj alibistický postoj a konečne rozhodovať podľa pravidiel,“ doplnil hráčsky agent.

Inštitút konkurzného konania

Situáciu pozorne sleduje aj Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH), ktorého výkonný výbor môže tímu z juhu Slovenska odňať licenciu potrebnú na účinkovanie v Tipsport lige. Valíček však verí, že sa spor vyrieši bez toho, aby novozámocký klub opustil najvyššiu súťaž.

„Situácia pokračuje od licenčného konania v lete, spor bol vtedy prezentovaný aj na výkonnom výbore. Informácia o konkurznom konaní sa objavila v obchodnom vestníku, mali sme preto niekoľko telefonátov s predstaviteľmi Nových Zámkov, Ligovou radou aj Richardom Lintnerom. Ligová rada bude túto tému detailnejšie skúmať. Treba povedať, že je začaté konkurzné konanie, ale klub nie je v konkurze. Budeme sledovať ako rozhodne súd a budúci štvrtok sa tým budeme zaoberať na výkonnom výbore,“ objasnil Valíček.

Licenčná smernica nehovorí o tom, že VV SZĽH musí v tomto prípade klubu odobrať licenciu. Má však na to právo. „Dúfam, že do takého štádia to nedôjde. Už v lete sme mali informácie, že Nové Zámky nemajú finančné problémy a pohľadávky voči hráčom mohli vyplatiť. Vyhodnotili sme to ako sporovú vec medzi hráčmi a klubom. Z nášho pohľadu preto nebol dôvod neudeliť licenciu. Skupina hráčov chce využiť inštitút konkurzného konania na to, aby klub rýchlejšie uznal ich nároky. Čakám, že sa to vyrieši a súťaž nebude ohrozená. Podľa mojich informácií má pán Sucharda dostatok financií na to, aby to doplatil,“ uzavrel Valíček.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František SuchardaMiroslav ValíčekTomáš Krejčí